Ogród modny
Pandemia rozkwitła… na balkonach i w ogrodach; w donicach i w skrzynkach; na każdym skrawku ziemi. Dosłownie.
Łazienki Królewskie w Warszawie
Foto: shutterstock.com/Marcin-linfernum
Ludzie samoistnie poczuli potrzebę otaczania się przyrodą. A obserwowanie rozkwitających roślin to dawka optymizmu – czyli lekarstwo na przygnębienie, w jakie większość popadła z wiadomych przyczyn. Także spacery po parkach i ogrodach historycznych dostarcza miłych wrażeń naszym zmysłom i pobudza endorfiny.
Kiedy tylko stan zagrożenia zmniejszył się, udostępniono publiczności nasze zabytkowe ogrody. Czy w czasie pandemii w naszych historycznych ogrodach pojawili się nowi "dzicy lokatorzy"? A może niektórzy dawni mieszkańcy przenieśli się w inne okolice? Co trzeba robić, żeby historyczne ogrody zachowywały dawny kształt, miały taka jak dawniej roślinność i dekoracje? Co rośnie i stoi w ogrodzie romantycznym? Jak wygląda ogród chiński? Co to jest ogród modernistyczny? Czym różni się ogród barokowy od klasycystycznego?
– Ogrody krajobrazowe wzięły się z literatury i malarstwa. Początkowo to malarze kształtowali wizje na swoich obrazach, a następnie przenoszona to na naturę. Uważano, że naturalny obraz jest najbardziej pożądany i tego właśnie szukano w otoczeniu siedzib, pałaców i dworów – wyjaśnia kierownik Działu Ogrodów w Łazienkach Królewskich Beata Kańska. – Zupełnie inaczej kształtujemy ogród krajobrazowy. Tam mamy przede wszystkim przepiękne osie widokowe łączące ogród z otoczeniem.
Ogrody - Muzeum Łazienki Królewskie/Muzeum Łazienki Królewskie
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Beata Kańska (Kierownik Działu Ogrodów w Łazienkach Królewskich), dr Łukasz Przybylak (kierownik Działu Ogrodowego w Muzeum Pałacu w Wilanowie, wiceprezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Ogrodów Historycznych)
Data emisji: 29.06.2020
Godzina emisji: 21.09
kr