"Historie jak z książki" w Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Historie jak z książki" w Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Marcin Onufryjuk

Gościem Marka Stremeckiego w specjalnym wydaniu audycji "Historie jak z książki" była Anna Śnieżko, autorka książki "Żona wyklęta". Jej nowe wydawnictwo dotyczące Żołnierzy Wyklętych ukaże się niebawem. 

Posłuchaj

O Żołnierzach Wyklętych w dniu ich pamięci (Historie jak z książki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

mgła ranek krzyż 1200.jpg
"Żona wyklęta". Prawdziwa historii miłości w dramatycznych czasach

Anna Śnieżko prowadzi także razem z mężem w polskich szkołach akcje mające popularyzować wśród uczniów wiedzę o Żołnierzach Wyklętych.

– Odium bandytów jeszcze długo będzie rzutowało na historię Żołnierzy Wyklętych. Ja jestem jednak zwolennikiem tego, czego uczono mnie na studiach historycznych – historię należy znać, ale nie wolno jej oceniać. Nie mamy prawa do oceny ludzi, którzy żyli w tamtych czasach. Mamy natomiast obowiązek poznawać i wgłębiać się w nasze dzieje – mówi autorka "Żony wyklętej".


Okładka książki Anny Śnieżko "Żona wyklęta", Wydawnictwo Znak Okładka książki Anny Śnieżko "Żona wyklęta", Wydawnictwo Znak

"Żona wyklęta" to historia plutonowego Władysława Grudzińskiego "Pilota", żołnierza z oddziału "Roja", nie wyszła na światło dzienne przez 70 lat. Opowieść jego ukochanej pozwala spojrzeć na losy wyklętych inaczej. Oczami młodej dziewczyny, Anastazji.

– Charakterystyczne jest to, że wokół "Roja" gromadzili się ludzie, po pierwsze młodzi – on sam zginął mając 26 lat, a po drugie, miał on wielki autorytet wśród ludności. Ważne, by tu powiedzieć, że zarówno "Rój", jak i inni jego dowódcy, na płaskim, pozbawionym lasów Mazowszu, bardzo trudno się ukrywać. Bez pomocy miejscowej ludności, ta partyzantka nie przetrwałaby nawet miesiąca – opowiada Anna Śnieżko.

To opowieść o miłości do żołnierza wyklętego, o sile wiary w najczarniejszych czasach stalinizmu. O poczuciu obowiązku wobec Ojczyzny tych, którzy nie zgadzali się na zniewolenie. To historia dwojga ludzi toczących walkę, za którą nikt im nie dziękował i której długo nikt nie docenił.

>>> Żołnierze Wyklęci – serwis specjalny Polskiego Radia >>>

W studiu Trójki gościł także historyk Michał Nałęcz-Nieniewski z Muzeum Historii Polski, który mówił o procesach pokazowych, w których skazywano Żołnierzy Wyklętych na śmierć, oraz o zakresie działań Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość i innych organizacji podziemnych.

*** 

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Michał Nałęcz-Nieniewski (Muzeum Historii Polski), Anna Śnieżko (autorka książki "Żona wyklęta")
Data emisji: 1.03.2019
Godzina emisji: 23.08

mat. prasowe/ml

Polecane