Profesor Ambroży Kleks powraca

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Profesor Ambroży Kleks powraca
Piotr FronczewskiFoto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Dla dorosłych i dla dzieci... "Kleksa" czyta Program Trzeci! Fragmenty książki Jana Brzechwy w interpretacji odtwórcy roli prof. Ambrożego Kleksa – Piotra Fronczewskiego, od 16 marca umilają Państwu każde przedpołudnie. Lekturze towarzyszy muzyka Andrzeja Korzyńskiego.

Minęło ponad 36 lat i Piotr Fronczewski, przyjmując nasze zaproszenie do przeczytania fragmentów "Akademii", tym razem użyczył swojego głosu nie tylko tytułowemu bohaterowi. Zabawnie więc zabrzmieli Adaś Niezgódka i pozostali chłopcy na A, ale także np. szpak Mateusz.

Nawet, jeżeli będą to tylko krótkie fragmenty, sądzimy, że przyjemnie będzie ponowne posłuchać aktora podziwianego przez kolejne pokolenia, a samą historię profesora i jego Akademii przecież wszyscy znają. Ci, którzy jeszcze jej nie znają lub już ją zapomnieli, może zechcą teraz przeczytać książeczki z "kleksowej" serii, obejrzeć film Krzysztofa Gradowskiego lub posłuchać płyt z filmową muzyką Andrzeja Korzyńskiego.

Jan Brzechwa tworzył swoją baśń ("Akademia Pana Kleksa", ukazała się w 1946 roku, dalsze tomy serii – później) w trudnych czasach (wojna). Krzysztof Gradowski filmował ją także w mrocznym czasie (stan wojenny). Tak składa się, że i nam dzisiaj niełatwo żyje się, może więc profesor Ambroży Kleks ma swoją tajemniczą misję i żaden "golarz" nie jest w stanie przeszkodzić mu w jej realizacji, co więcej, historia uczy nas, że czary Pana Kleksa są skuteczne.

***

Zapraszamy codziennie od poniedziałku (16 marca), około godz. 10.30.

Barbara MarcinikMichał Margański (pomysłodawca), Renata Szewczak, Kuba Sadowski i Wojciech Dorosz.

 

Polecane