Kampania w czasie pandemii. Politolog: nie wykluczam, że wybory mogą być przesunięte z racji stanu nadzywczajnego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kampania w czasie pandemii. Politolog: nie wykluczam, że wybory mogą być przesunięte z racji stanu nadzywczajnego
Siedziba Kliniki Chorób Zakaźnych Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 przy ul Staszica w Lublinie, do której przywożeni są pacjenci, u których zdiagnozowano zakażenie koronawirusemFoto: PAP/Wojtek Jargiło

– Może nadejść moment, gdy wybory zostaną przełożone, na przykład ze względu na wprowadzenie któregoś ze stanów nadzwyczajnych – mówił w Programie 3 Polskiego Radia dr Bartłomiej Biskup, politolog. – Przez jakiś czas główny przekaz będzie należał do rządzących ze względu na ich dostęp do informacji, opozycja może co najwyżej go komentować – mówił prof. Mieczysław Ryba, dodając, że obecnie to władze mówią o tym, co ludzi interesuje.

Posłuchaj

Politolodzy o pandemii, kampanii wyborczej i polityce (/Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Politycy zawiesili broń w okresie kampanii wyborczej – do końca może nie mówią jednym głosem, ale wyraźnie wyciszono spór. Sejm może być przykładem tego porozumienia, przyjęto specustawę. 

1200_Morawiecki_PAP.jpg
Premier: wprowadziliśmy stan zagrożenia epidemicznego

Dr Bartłomiej Biskup, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, ocenił, że to może być chwilowe pojednanie, a gdy zagrożenie minie, zapewne wrócimy do sytuacji, jakiej świadkami byliśmy wcześniej. – Obecnie władze mają najwięcej informacji, decydują, jakie kroki mają być podjęte  mówił także, dodając, że to ważny czynnik w tej kwestii.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

– Gwałtowne działania opozycji mogłyby być przeciwskuteczne i mogłyby ją kompromitować – zaznaczył prof. Mieczysław Ryba, historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jak mówił, obecnie sytuacja w kwestii pandemii jest rozwojowa. Trwa zawieszenie broni i może ono się przesunąć, bo nie wiadomo, czy wybory prezydenckie odbędą się w planowanym terminie.

Kampania w czasie pandemii

Bartłomiej Biskup zauważył, że obecnie nie można stosować części narzędzi kampanii, na przykład niemożliwe są bezpośrednie spotkania z wyborcami. A według wielu politologów takie osobiste spotkania są najbardziej skuteczne. Ocenił, że kampania na pewno przeniesie się do internetu, też do mediów masowych, głównie telewizji. Pytanie jednak, czy kampania będzie głównym tematem w mediach, bo najważniejsze informacje będą dotyczyć koronawirusa.

Politolog nie wyklucza, że może nadejść moment, gdy wybory zostaną przełożone, nie ze względu na same wybory, ale wprowadzenie któregoś ze stanów nadzwyczajnych.

Mieczysław Ryba zgodził się, że przestrzeń kampanii obecnie ogranicza się do mediów. Wyraził przekonanie, że przez jakiś czas główny przekaz będzie należał do rządzących, jego zdaniem opozycja może co najwyżej komentować. – Andrzej Duda będzie bowiem mówił o tym, co ludzi interesuje – dodał. Zaznaczył, że jednak z biegiem czasu będą się pewnie pojawiać problemy, lokalne czy gospodarcze, więc pojawią się inne poboczne tematy.  To pandemia przyniesie tematy, problemy, którymi społeczeństwo będzie żyć – dodał.

W momencie zagrożenia budzi się solidarność, obywatelskość – mówili też goście Trójki. Rozmawiali także o tym, że po tej pandemii świat będzie wyglądał inaczej.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytyuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Mariusz Krzemiński
Goście: prof. Mieczysław Ryba (politolog, historyk, KUL), dr Bartłomiej Biskup (politolog, UW)
Data emisji: 13.03.2020
Godzina emisji: 17.45

agkm/mk

Polecane