Jan Sehn kontra brunatna okupacja. Rozmowa z autorem książki "Jan Sehn. Tropiciel nazistów"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jan Sehn kontra brunatna okupacja. Rozmowa z autorem książki "Jan Sehn. Tropiciel nazistów"
Filip Gańczak "Jan Sehn. Tropiciel nazistów", Wydawnictwo CzarneFoto: mat. promocyjne

– Do dziś Jan Sehn jest postacią słabiej znaną, niż na to zasługuje. Gdyby zapytać przeciętnego człowieka, o to, kim był, wiele osób miałoby kłopot z udzieleniem odpowiedzi. Mam nadzieję, że moja książka to zmieni – mówił Filip Gańczak, autor publikacji "Jan Sehn. Tropiciel nazistów".

Posłuchaj

Wokół biografi prof. Jana Sehna (Historie jak z książki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Filip Gańczak  "Jan Sehn. Tropiciel nazistów", Wydawnictwo Czarne Filip Gańczak "Jan Sehn. Tropiciel nazistów", Wydawnictwo Czarne

Prof. Jan Sehn (1909-1965) – prawnik, sędzia oraz profesor Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, nie był więźniem obozów koncentracyjnych, nie doświadczył osobiście niemieckich represji. W czasie wojny zajmował skromną posadę w stowarzyszeniu restauratorów. A jednak to właśnie on, potomek niemieckich kolonistów osiadłych w Galicji, po roku 1945 stał się wybitnym ekspertem od Auschwitz i motorem polskich rozliczeń z brunatną okupacją. Jako przewodniczący Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Krakowie przesłuchiwał czołowych zbrodniarzy nazistowskich wydanych Polsce: Amona Götha, Rudolfa Hössa, Marię Mandl. I choć później deklarował się jako przeciwnik kary śmierci, wielu katów spod znaku swastyki pomógł posłać na szubienicę. Materiały dowodowe odnajdował nawet w ruinach i śmietnikach. W niekonwencjonalny sposób docierał do świadków, którzy przetrwali piekło obozów. Umiał rozmawiać ze wszystkimi: z komunistycznymi władzami PRL, wojskowymi z USA i prokuratorami z RFN. Tropieniu nazistów poświęcił dwadzieścia lat przedwcześnie przerwanego życia.

Filip Gańczak kreśli fascynujący portret profesora Jana Sehna, szukając jego śladów nie tylko w polskich i niemieckich archiwach, lecz także odwiedzając liczne miejsca związane z bohaterem książki – od jego rodzinnego Tuszowa Małego aż po Frankfurt nad Menem. – Kiedy miało zostać odsłonięte popiersie prof. Jana Sehna w jego rodzinnym Tuszowie Małym, pojawił się anonimowy list sprzeciwiający się temu pomysłowi, rozsyłany do m.in. władz lokalnych. Autor wskazywał dość absurdalne argumenty. Ostatecznie to skromne upamiętnienie zostało upamiętnienie, m.in. z udziałem Janusza Kurtyki, który wówczas kierował oddziałem IPN w Krakowie – opowiada autor.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której ponadto:

  • kalendarium historyczne Gabrieli Darmetko;
  • felieton prof. Kopczyńskiego o raboszach, które doprowadziły do pożaru brytyjskiego parlamentu w pierwszej połowie XIX w.
  • cykl Dzieje się historia: "Katyń. Zbrodnia i walka propagandowa wielkich mocarstw" Thomasa Urbana, "Słynne ucieczki Polaków" Andrzeja Fedorowicza
  • cykl Też przeczytajcie: "Chłopcy z Placu Moskwy. Opowieść o węgierskiej młodzieży lat 60." Berta Zsolty – poleca publicysta, dziennikarz i historyk Wojciech Stanisławski.

*** 

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Filip Gańczak (dziennikarz, racownik Instytutu Pamięci Narodowej), autor publikacji "Jan Sehn. Tropiciel nazistów"
Data emisji: 10.03.2019
Godzina emisji: 23.08

mat. prasowe/kr

Polecane