Opłata cukrowa i od małpek. Wiceminister zdrowia: już najwyższy czas na działanie, chodzi o zdrowie Polaków

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Opłata cukrowa i od małpek. Wiceminister zdrowia: już najwyższy czas na działanie, chodzi o zdrowie Polaków
Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński Foto: PAP/Przemysław Piątkowski

– Konsumpcja tzw. małpek wzrosta o 20 procent w ciągu ostatnich kilku lat. W naszej ocenie to najwyższy czas, by się temu przeciwstawić. Dlatego proponujemy opłaty od słodzonych napojów i od sprzedaży tzw. małpek – mówi wiceminister Janusz Cieszyński w Programie 3 Polskiego Radia. Dodał, że napoje słodzone może być źródłem nawet 40 procent wszystkich kalorii przyjmowanych przez młodzież i dzieci w grupie, która jest najbardziej narażona na otyłość.

Posłuchaj

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński o opłatach za napoje słodzone i tzw. małpki (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Resort zdrowia ma nadzieję, że uda się wprowadzić opłaty od napojów słodzonych cukrem i też od tzw. małpek, czyli wysokoprocentowego alkoholu, sprzedawanego w małych butelkach. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że obie opłaty są popierane przez wiele organizacji, na czele ze Światową Organizacją Handlu (WHO). 

słodkie napoje cukier 1200.jpg
Eksperci: opłata cukrowa to dobry pomysł na prewencję zdrowotną

Sejm uchwalił już wraz z poprawkami ustawę wprowadzającą opłaty od alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml – tzw. małpek oraz od słodzonych napojów. Teraz ustawa zostanie skierowana do Senatu.

Jak zaznaczył wiceminister, ufa, że Senat wyjdzie naprzeciw rekomendacjom ekspertów, Światowej Organizacji Zdrowia i tych, którzy zajmują się promocją zdrowego stylu życia. – Chodzi m.in. o ograniczenie spożycia cukru w postaci owych słodzonych napojów – mówił.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Sprawa tzw. małpek

– Małpki to plaga na ulicach polskich miast. Możemy je znaleźć w każdy poranek, w sobotę, w niedzielę, po weekendowych imprezach na trawnikach pod ławkami – mówił Janusz Cieszyński.

Opłata, która ma być wprowadzona, jak mówił, to nie podatek. – Będzie to źródło środków, które trafiają do Narodowego Funduszu Zdrowia, do samorządów na finansowanie badań z zakresu profilaktyki antyalkoholowej oraz do Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – agencji, która nie mogła się doprosić przez wiele lat o środki na funkcjonowanie (…) – wyjaśniał.

Dodał, że właśnie owa agencja wydała raport, w którym rekomenduje podniesienie ceny tzw. małpek, jako że ten produkt stanowi coraz większe zagrożenie dla zdrowia Polaków.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński powiedział, że opłaty pojawią się na poziomie hurtu, tak by produkty z zagranicy nie miały przewagi nad krajowymi. Jak mówił, system jest szczelny i resort zdrowia ma nadzieję, że się sprawdzi.

Jak mówił, już wcześniej Francja Portugalia, Estonia, Meksyk, USA, Wielka Brytania, Chile, wprowadziły podobne instrumenty zgodnie z rekomendacjami WHO - zaczęły od słodzonych napojów.

O 26 procent większe ryzyko zachorowania na cukrzycę

Jak podkreślił wiceminister, największym problemem są napoje słodzone dla osób, które piją ich dużo, ponad dwie porcje napoju słodzonego dziennie.

– Mają one od 26 procent wyższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego, jedną z najszybciej rozwijających się chorób cywilizacyjnych w Polsce - mówił.

Dodał, że według szacunków resortu na cukrzycę  – może chorować nawet trzy miliony Polaków. 

Resort ma nadzieję na zmianę zwyczajów żywieniowych, które poprawią stan zdrowia Polaków.

Więcej na temat zdrowia Polaków – w audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Mariusz Krzemiński
Goście: Janusz Cieszyński (wiceminister zdrowia)
Data emisji: 14.02.2020
Godzina emisji: 17.44

Trójka/IAR///agkm/kr

Polecane