W pogoni za Ginczanką

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W pogoni za Ginczanką
Zuzanna GinczankaFoto: Wikimedia Commons/http://culture.pl/pl/tworca/zuzanna-ginczanka [Public domain]

Piękna, fascynująca, inteligentna, utalentowana. Kolejność dowolna. Ginczanka – ulubienica Tuwima, przyjaciółka Gombrowicza – zawojowała Warszawę drugiej połowy lat 30. Ale czy o to jej chodziło?

Posłuchaj

Bliższe spojrzenie na poezję Zuzanny Ginczanki (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Zuzanna Ginczanka "Poezje zebrane (1931-1944)" Zuzanna Ginczanka "Poezje zebrane (1931-1944)"

Zuzanna Ginczanka – poetka – fascynuje coraz więcej osób. Do inspiracji jej twórczością przyznaje się wielu współczesnych i – do chyba najważniejsze – młodych artystów. Niedawno ukazał się tom jej poezji zebranych z lat 1931 – 1944. Najstarsze z wierszy pochodzą z czasu, gdy Ginczanka miała zaledwie 14 lat. 13 lat później, w roku 1944, została zamordowana w obozie w krakowskim Płaszowie. Jej twórczość od lat bada i samą Ginczankę przywraca naszej pamięci – prof. Izolda Kiec.

– Ginczankę odkrywamy już 30 lat. Milczano o niej od połowy lat 50., aż do początku 90. Jak na to patrzę? Bardzo się cieszę, że jest czytana, że wiele się o niej mówi. Poprzez to opracowanie chciałam pokazać Ginczankę w jej kontekście, nie naszym, współczesnym. Być może ważne jest to, co ma nam do powiedzenia, jako reprezentantka tego pokolenia, którego już nie ma. Pomyślałam, że może zanim uczynimy ją współczesną poetką, warto by się zastanowić z jakich źródeł wyrastała, jaka była jej historia, w jakich okolicznościach żyła i zginęła. Cieszy mnie to wszystko, co się wokół niej dzieje, bo sama przyłożyłam do tego rękę, ale chciałabym też, żebyśmy czytali ją uważnie, z namysłem i pamiętając o tych wszystkich historiach, które jej towarzyszyły – wyjaśnia Izolda Kiec.

Poezja Ginczanki jest gęsta od obrazów i soczystej niepodrabialną soczystością polszczyzny. Opowiada o życiu, które przerwała Zagłada.

***

Tytuł audycjiKlub Trójki
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Wydawczyni: Edyta Kocemba
Goście: prof. Izolda Kiec (literaturoznawczyni, teatrolożka, kulturoznawczyni, prezes Fundacji Instytut Kultury Popularnej)
Data emisji: 4.02.2020
Godzina emisji: 21.09

ml

Polecane