Ardanowski: model rolnictwa, który jest w Polsce, zaczyna obowiązywać w UE

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ardanowski: model rolnictwa, który jest w Polsce, zaczyna obowiązywać w UE
Sejm zniósł przepis nakazujący zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej przez rolnika, który osiągnął wiek emerytalny.Foto: shutterstock.com

– Musimy stawiać na inne rolnictwo, na takie, które będzie wysokiej jakości, które będzie się opierało na mniejszych gospodarstwach. Cieszę się, że ten model rolnictwa, który jest w Polsce, zaczyna obowiązywać w UE – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Posłuchaj

Minister rolnictwa: Polska musi stawiać na rolnictwo wysokiej jakości (Puls Trójki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
duda_opole_1200.jpg
Prezydent Andrzej Duda: będę stał przy polskich rolnikach i dbał o ich sprawy

W Nadarzynie koło Warszawy ruszyła 4. odsłona Centralnych Targów Rolniczych. Uczestniczą w nich producenci żywności, ziół, środków ochrony roślin, maszyn rolniczych oraz instytucji wspierających rozwój wsi. Łącznie swoje stoiska ma niemal 100 wystawców. W ramach pokazów zaplanowano także liczne degustacje, spotkania z sołtysami i kołami gospodyń, a nawet zawody Agro Strongman.

Minister rolnictwa, który był gościem  Programu 3 Polskiego Radia podkreślił, że "4. odsłona Centralnych Targów Rolniczych to również miejsce, gdzie obecna jest debata na temat przyszłości rolnictwa".

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Czas pogłębionej dyskusji

– To są targi, gdzie są pokazywane maszyny, urządzenia, technologie. Dobrze, że nie tylko te największe, ale również te przystosowane do mniejszych gospodarstw. To jest taki czas pogłębionej debaty na temat przyszłości polskiego rolnictwa. Brałem udział w panelu, gdzie oprócz przedstawicieli Polski byli reprezentanci sześciu krajów europejskich oraz Chin i Brazylii – mówił Ardanowski.

PAP Janusz Wojciechowski 3 1200 ok.jpg
Wojciechowski o polityce rolnej: będę chronił europejski budżet przed cięciami

– Dyskusja opierała się na pytaniu, czy kraje powinny prowadzić własną politykę rolną. Jesteśmy w Unii Europejskiej, jesteśmy jej ważnym elementem, natomiast każdy kraj musi mieć własny, odrębny model, który będzie odpowiadał jego zasobom i możliwościom. Inna jest polityka Brazylii gdzie są setki milionów hektarów, a inna w Polsce, która ma ok. 15 mln ha – tłumaczył minister.

Szef resortu zaznaczył, że "Polska musi stawiać na inne rolnictwo". – Na takie, które będzie wysokiej jakości, które będzie się opierało na mniejszych gospodarstwach. Cieszę się, że ten model rolnictwa, który jest w Polsce zaczyna obowiązywać w Unii Europejskiej – nie ogromne, wielkie gospodarstwa, tylko te mniejsze, rodzinne, oparte o pracę własną, o wysoką jakość, o sprzedaż na rynkach lokalnych – zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzący: Mariusz Krzemiński
Gość: Jan Krzysztof Ardanowski (minister rolnictwa i rozwoju wsi)
Data emisji: 31.01.2020
Godzina emisji: 17.45

IAR/pb/ml

Polecane