Tomasz Rzymkowski: Rosjanie boją się, że świat usłyszy o Bitwie Warszawskiej
2020-01-18, 11:01 | aktualizacja 2020-01-18, 17:01
– Część światowej społeczności w sierpniu być może po raz pierwszy usłyszy o tym, że bolszewicy szli na Europę i to Polska ich powstrzymała. I tego się Putin boi – mówił w Programie 3 Polskiego Radia poseł PiS Tomasz Rzymkowski w komentarzu do wypowiedzi prezydenta Rosji oczerniających Polskę. Gośćmi Polskiego Radia byli także Anna-Maria Żukowska z Lewicy, eurodeputowani Andrzej Halicki z PO i Patryk Jaki z PiS, a także poseł Piotr Zgorzelski z PSL-Koalicji Polskiej.
Posłuchaj
Goście Programu 3 Polskiego Radia komentowali środową debatę w Parlamencie Europejskim. Była ona poświęcona historycznym kłamstwom Władimira Putina. Rosyjski prezydent, umniejszał rolę paktu Ribbentrop-Mołotow i przypisywał Polsce współodpowiedzialność za wywołanie II wojny światowej i Holokaust. Europosłowie z Polski, Litwy, Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii skrytykowali te "próby fałszowania historii II wojny światowej przez Rosję" i mówili o "solidarności Europy wobec ataków na Polskę". Goście Programu 3 Polskiego Radia komentowali także o odtajnione przez Rosję dokumenty z końca II wojny światowej. Armia Krajowa jest w nich oskarżana o wymordowanie Żydów i Ukraińców.
Potrzebna "adekwatna reakcja"
– Na takie publikacje należy reagować adekwatnie, ale bez nadmiernej eskalacji i histerii – mówił w Programie 3 Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu i poseł z ramienia PSL-Koalicji Polskiej. – Mam wrażenie, że Rosja stosuje doktrynę Gierasimowa: chce osiągać cele zarezerwowane dotychczas dla metod militarnych, środkami niemilitarnymi, czyli poprzez działania hybrydowe – ocenił.
– W zależności od sytuacji i akcentu, te strzały Putina są dedykowane albo lobby żydowskiemu w Stanach Zjednoczonych, albo na użytek polityki wewnętrznej. Określone problemy wewnętrzne i zewnętrzne sprawiają, że ta doktryna Gierasimowa jest skutecznie wdrażana – mówił poseł PSL-Koalicji Polskiej.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Grzegorz Kuczyński: Władimir Putin może przygotowywać nowy model państwa
W ocenie poseł Lewicy, Anny-Marii Żukowskiej, słowa Putina to "prowokacja". – Ona jest po to, by rozdzielić nas od sojuszników w Unii Europejskiej, podzielić nas, zostawić jako samotną wyspę. Na razie, szczęśliwie, to się nie udaje – mówiła.
Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".
– Reakcja polskiego rządu jest adekwatna - wyważona i rozsądna – wskazała. – Brakuje mi współpracy z krajami, które również były pokrzywdzone przez ZSRR i Rosję, np. z Ukrainą, czy krajami nadbałtyckimi. Brakuje mocnego głosu tych, którzy są potencjalnie najbardziej narażeni na agresję militarną czy w wojnie hybrydowej. Powinni współpracować, a to na razie kuleje. Musimy w tej sprawie położyć nacisk na współpracę – wskazała Anna-Maria Żukowska.
"Polska powinna mówić o sowieckich zbrodniach"
W ocenie Tomasza Rzymkowskiego z PiS, "problemem jest brak Norymbergi dla komunistów". – Światu nie przedstawiono okrucieństwa zbrodni, jakie Związek Sowiecki uczynił w XX wieku. Uważam, że powinniśmy jako Polska mówić o zbrodniach dokonanych wobec narodu polskiego. Za mało się mówi o operacji polskiej, eksterminacji Polaków w ZSRR w 1937 roku i nie mówi się o roli, jaką odegrał Józef Stalin w dojściu Adolfa Hitlera do władzy – mówił Tomasz Rzymkowski.
Gość "Śniadania w Trójce" zwrócił uwagę na związek kłamstw Putina wobec Polski z nadchodzącą rocznicą Bitwy Warszawskiej. – Rosjanie straszliwie boją się tego, że do Polski przyjadą w sierpniu szefowie rządów i głowy państw i będzie to wielkie wydarzenie medialne. Część światowej społeczności być może po raz pierwszy usłyszy o tym, że bolszewicy szli na Europę i to Polska, państwo które powstało po 123 latach niebytu na mapach świata, powstrzymała ich przed rozniesieniem zarzewia rewolucji na cały świat. I tego się Putin boi – ocenił Tomasz Rzymkowski.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Rosyjskie kłamstwa historyczne. Ekspert: to próba wykreowania obrazu wroga
Europoseł PO Andrzej Halicki zwrócił uwagę na wagę stanowiska Komisji Europejskiej. – Vera Jourova powiedziała wprost: nie uda się Polski wyizolować. Polska ma pełne wsparcie wszystkich państw europejskich i to są ci, na których możemy liczyć – przypomniał.
Eurodeputowany przypomniał też rezolucję Parlamentu Europejskiego z września, która potępia pakt Ribbentrop-Mołotow i przypomina bohaterstwo tych, którzy przeciwstawiali się totalitaryzmowi - w tym polskiego rotmistrza Witolda Pileckiego. Zauważył, że "ta rezolucja nie spodobała się całkiem sporej grupie parlamentarzystów", wśród których było 58 członków ID, czyli "Tożsamość i demokracja". – To są ludzie, których wy - mówię do Patryka Jakiego - oklaskiwaliście podczas rezolucji na temat praworządności. Europa będzie zagrożona, jeżeli tego rodzaju głosy będą miały wsparcie. A w takim sojuszu się znaleźliście. Proszę o opamiętanie, bo to nie są nasi sprzymierzeńcy – ocenił Andrzej Halicki.
"Promowanie prawdziwych postaw Polaków"
Zdaniem europosła Solidarnej Polski Patryka Jakiego, na słowa Putina "powinniśmy reagować zdecydowanie, ale też nie podpalać". – Dobrze by było wykorzystać to, że takie tematy stają na arenie międzynarodowej, by promować wydarzenia mało znane w świecie. Jeżeli są ujawniane te rosyjskie archiwa, to należy przypominać np. o rzezi Woli, o której jest bardzo mała wiedza w Europie i na świecie – wskazał.
– Należy wykorzystać takie debaty do promowania prawdziwych postaw Polaków. Polityka historyczna była, jest i będzie jednym z najważniejszych narzędzi poważnych państw w prowadzeniu polityki zagranicznej. III RP, uważam, ma w tym zakresie bardzo duże zaległości – ocenił Patryk Jaki.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Debata Jedynki". Iwona Arent: Putin próbuje zdestabilizować sytuację w Europie
W audycji także o: planowanych polskich obchodach rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie, ustawach reformujących sądownictwo i europarlamentarnej debacie na temat praworządności w krajach Unii Europejskiej.
***
Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Anna Maria Żukowska (poseł Lewicy), Piotr Zgorzelski (poseł PSL-Koalicja Polska), Tomasz Rzymkowski (poseł PiS), Andrzej Halicki (europoseł, PO) i Patryk Jaki (europoseł Solidarnej Polski)
Data emisji: 18.01.2020
Godzina emisji: 9.08
mbl/mk