Polskie życie w poniemieckich domach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polskie życie w poniemieckich domach
LegnicaFoto: Shutterstock.com/Pani Garmyder

Gościem Marka Stremeckiego jest Karolina Kuszyk, autorka książki "Poniemieckie".

Posłuchaj

Opowieść o życiu w poniemieckim świecie (Historie jak z książki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Okładka książki "Poniemieckie" Karoliny Kuszyk, Wydawnictwo Czarne Okładka książki "Poniemieckie" Karoliny Kuszyk, Wydawnictwo Czarne

– To moja pierwsza książka. Wcześniej pisałam różne teksty, ale jeszcze nigdy o takiej objętości. Kwestia poniemieckości jest też tematem politycznym i trochę się bałam na początku, by nie wpaść w pułapkę stosunków polsko-niemieckich. Bardzo nie chciałam napisać kolejnej książki o wypędzonych z jednej i z drugiej strony, i która patrzyłaby na Polaków i Niemców jak na monolity. Dlatego zajęłam się rzeczami i mikrohistoriami – wyjaśnia Karolina Kuszyk.

"Poniemieckie" to błyskotliwa opowieść o losach domów, cmentarzy i rzeczy, od szaf po oleodruki. Karolina Kuszyk – sama "wychowana na poniemieckim" – tropi ślady, wczytuje się we wspomnienia osadników i przesiedleńców, a przede wszystkim rozmawia – z przedstawicielami trzech pokoleń ludzi mieszkających w poniemieckich domach i korzystających z poniemieckich przedmiotów, ze zbieraczami i kolekcjonerami, z poszukiwaczami niemieckich skarbów, z regionalistami z ziem zachodnich i północnych odkrywającymi przedwojenną historię swoich małych ojczyzn. I zadaje pytania. Czym są dla nas poniemieckie rzeczy? Wdzięcznymi, lecz niewiele mówiącymi gadżetami w rodzaju obrazka z Aniołem Stróżem przeprowadzającym dzieci przez kładkę nad przepaścią? Obcymi śmieciami, na których rodzice i dziadkowie musieli się urządzać, bo nie mieli innego wyjścia? Jak bardzo dom poniemiecki musiał się napracować, żeby zasłużyć na miano polskiego? A co się stało z niemieckimi cmentarzami na ziemiach przyłączonych do Polski w 1945 roku?

Opowiadając o tym, jak biografie poniemieckich domów, rzeczy i cmentarzy splatały się z losami ich polskich spadkobierców od powojnia po współczesność, autorka zastanawia się także, czym jest dziś polskość i ile obcości potrafimy znieść w tym, co swoje. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której także:

  • Kalendarium historyczne Gabrieli Darmetko;
  • Też przeczytajcie: książkę "Wola 1944. Nierozliczona zbrodnia a pojęcie ludobójstwa" poleca Anna Kruszyńska;
  • Dzieje się historia: grudniowe wydanie magazynu "W sieci historii", "Marzyciele. Oni wyśnili niepodległą" Piotr Legutko, Sylwester Szefer, Paweł Nowakowski;
  • Felieton prof. Michała Kopczyńskiego o walce ze smogiem w historii.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Karolina Kuszyk (pisarka)
Data emisji: 7.01.2019
Godzina emisji: 23.08

ml/mk

Polecane