Pełnomocnik rządu ds. praw człowieka: z RPO będziemy się wzajemnie uzupełniać

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Moje działania nie naruszają kompetencji Rzecznika Praw Obywatelskich. Będziemy się wzajemnie uzupełniać, a nie ze sobą kolidować – powiedział w "Pulsie Trójki" wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który objął stanowisko pełnomocnika rządu ds. praw człowieka.

Posłuchaj

Marcin Warchoł o pracy na stanowisku pełnomocnika rządu do spraw praw człowieka (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Marcin Warchoł na pełnomocnika rządu ds. praw człowieka został przez premiera Mateusza Morawieckiego powołany we wtorek. Do jego zadań będzie należało m.in. przygotowywanie dokumentów rządowych, które zapewniają zgodne z aktualnymi międzynarodowymi standardami poziom ochrony praw człowieka, a także inicjowanie i koordynowanie działań z zakresu ochrony praw człowieka. Pełnomocnik ma również monitorować i analizować orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w zakresie ich wpływu na obowiązujące akty prawne.

marcin warchoł east neaws 1200.jpg
Marcin Warchoł mianowany pełnomocnikiem rządu ds. praw człowieka

Różnice z RPO

Marcin Warchoł podkreślił, że jego praca nie będzie dublowała się z tą, którą wykonuje Rzecznik Praw Obywatelskich. – Moje działania jako pełnomocnika rządu ds. praw człowieka nie naruszają kompetencji RPO, czy także Rzecznika Praw Dziecka bądź Rzecznika Praw Pacjenta. Tak mówi wprost rozporządzenie, które mnie powołuje. Tak jest też zresztą w wielu unijnych krajach – podkreślił wiceminister sprawiedliwości.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] M. Warchoł: motywy polityczne powodem pytań do TSUE

Gość audycji wyjaśnił, czym będzie się różnić jego praca od pracy RPO. – Nie będę mógł wnosić kasacji do Sądu Najwyższego, wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, a także zadawać pytań prawnych. Z kolei w przeciwieństwie do RPO będę mógł np. brać udział w posiedzeniach Rady Ministrów oraz opiniować projekty rządowe na etapie legislacyjnym. Z RPO będziemy się zatem uzupełniać, a nie ze sobą kolidować – zaznaczył Marcin Warchoł.

Ochrona rodziny i dzieci

Wiceszef resortu obrony wyjaśnił też pokrótce, co będzie wynikało dla obywateli z jego pracy jako pełnomocnika rządu ds. praw człowieka. Przywołał tu ochronę rodziny i dzieci. Podał przykład jednej ze spraw, nad którą będzie się pochylał.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

– Niedawno Komitet Praw Człowieka ONZ stwierdził, że okna życia naruszają prawa człowieka, ponieważ naruszają prawo dzieci do tożsamości. To kardynalny błąd dlatego, że prawo do tożsamości nie może wykluczać prawa do życia takiego dziecka – powiedział Marcin Warchoł, po czym dodał, że w takim przypadku, pełniąc swoją nową funkcję, będzie opiniował akty prawne i proponował takie rozwiązania w tym zakresie, które będą zgodne z prawami człowieka.

Zachęcamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Goście: Marcin Warchoł (wiceminister sprawiedliwości)
Data emisji: 18.12.2019
Godziny emisji: 17.45

bb/mk

Polecane