Język kolażu
2019-11-16, 15:11 | aktualizacja 2019-11-21, 18:11
Serce Jamajki – Natalia Nykiel – Edward Hartwig – język kolażu – Mariusz Forecki – Camerimage.
Zaczynamy, polecamy. Agnieszka Szydłowska wybrała Język kolażu. To warsztaty z artystami kolażu, wykłady o dzielnicy, performance. 10 grudnia w Praskim Centrum Koneser odbędzie się wernisaż prezentujący efekt warsztatów, połączony z koncertem. Wystąpi MIN-T oraz Kejos The-At-Er, który zrobi żywe kolaże specjalnie na to wydarzenie. O wszystkim opowiada u nas Marta Janik, która jest jedną z autorek projektu realizowanego w Domu Kultury Praga. Agnieszka Obszańska poleca wystawę zdjęć jednej z kluczowych postaci dla polskiej fotografii XX wieku – EDWARD HARTWIG. FOTOGRAFIKI. Te najsłynniejsze i te mniej znane zdjęcia artysty możemy już oglądać w Muzeum Fotografii w Krakowie, a o wystawie opowiada u nas jej kuratorka – Marika Kuźmicz.
Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 16 listopada >>>
Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 16 listopada >>>
Odwiedza nas Natalia Nykiel, która wydała, bez zapowiedzi, minialbum "Origo". Jak czytamy: "to zapis wewnętrznych przemian dziewczyny, która wyrusza w podróż do swoich korzeni". Sprawdzamy to :) W jednym z utworów artystce towarzyszy folkowy Rodzinny Zespół Śpiewaczy z Rakowicz. Część nagrań odbyła się w Electric Feel Studios w Kalifornii, gdzie swoją najnowszą płytę zarejestrował m.in. Post Malone czy ostatnie hity nagrywała Rosalia. Za mastering odpowiada laureat Grammy Lewis Hopkin ze studia Stardelta w Wielkiej Brytanii.
Naszym gościem jest także Maken, a pojawienie się wielbiciela reggae wiąże się z filmem, który nakręcił inny wielbiciel tej muzyki – Peter Webber. Już sam opis brzmi intrygująco: "Na bujnych stokach otaczających Kingston stoi mały domek, a w nim – tysiące starych płyt winylowych. Z okien widać zalany soczystą zielenią ogród oraz wzgórza, w których, jak wierzą Jamajczycy, mieszka duch ich ziemi. Powietrze przecina dźwięk perkusji, szarpanych strun gitarowych, trąbek, pianina. Charakterystyczny rytm reggae wibruje i rozpływa się wśród gór. Jamajka pełna jest dźwięków, które rozsławiły ją na cały świat". Rozmawiamy, słuchamy muzyki i... zapraszamy do wybranych kin! Na "Serce Jamajki".
Agnieszka Obszańska rozmawia z fotografem Mariuszem Foreckim o jego najnowszej książce "Mechanizm. Polska 1988-2019". "Mechanizm" to fotograficzna opowieść, dzięki której nie tylko możemy zobaczyć, ale także postarać się zrozumieć i docenić, jak zmienił się nasz kraj w tych latach. Polska na zdjęciach Foreckiego to tytułowy mechanizm. Autor nie ocenia, raczej jest dogłębnym obserwatorem rzeczywistości – tej szarej, zwykłej oraz tej "ważniejszej" – z pierwszych stron gazet. Ukazuje ją jednak nie wprost – jak zwykło się drukować ją w prasie. Sporo jest w Foreckim socjologa, dokumentalisty, dużo więcej niż fotoreportera. Opowieść zaczyna się w późnych latach 80., szarość ulicy zamienia się w kolor nieprzewidywalnych lat dziewięćdziesiątych i dociera współczesności. To jest świetne!
Jan Niebudek przegląda wydarzenia teatralne oraz proponuje lekturę książki "Psy pożrą ciało Jezebel" Jarosława Kamińskiego. Michał Margański przypomina o okrągłej rocznicy urodzin wytwórni ECM, powstałej w 1969 roku w Monachium. Jej założycielem był niemiecki producent Manfred Eicher. Firma jest znana głównie z wydawnictw jazzowych. Z tej okazji 25 listopada rozpocznie się ECM50 Warsaw Festival. Ryszard Jaźwiński wprowadza nas w świat kończącego się właśnie w Toruniu festiwalu Camerimage.
na FB 24/7
***
Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Michał Margański, Jan Niebudek
Data emisji: 16.11.2019
Godziny emisji: 13.08, 14.09