Światy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Światy
Fragment plakatu promującego TIFF Festival 2019Foto: mat. organizatora

TIFF Festival – Multi Art – Burónka – Muzyka na Szczytach – Warsaw Preview – Bob Honey robi swoje – Opętani Literaturą – Parzybroda – Integracja Ty i Ja.

Zaczynamy, polecamy!

Agnieszka Obszańska zaprasza nas do Wrocławia, gdzie 4 września startuje TIFF Festival. To wydarzenie, które wyrosło z fotografii, ale na przestrzeni lat poszerzyło pole swoich zainteresowań na inne dziedziny sztuki, stając się festiwalem multidyscyplinarnym. "Światy" to tegoroczne hasło wrocławskiego festiwalu, który skupi uwagę na przyglądaniu się naszej rzeczywistości przez pryzmat innych światów. U nas o tegorocznej edycji TIFF Festival opowiedział Maciej Bujko.

"Wonderland" Xue Jiang "Wonderland" Xue Jiang

Agnieszka Szydłowska poleca 13 Multi Art Festiwal w Kaliszu. To międzynarodowy wachlarz imprez kulturalnych, który łączy wydarzenia muzyczne, taneczne, teatralne, działania plastyczne i multimedialne, a opowiedziała o nich Ewelina Knajdek-Marcinkowska.

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 31 sierpnia >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 31 sierpnia >>>

Na Kurpiowszczyznę ruszyliśmy z BURÓNKĄ, zespołem zrodzonym z fascynacji tradycją wokalną Kurpiów z Puszczy Zielonej oraz poszukiwań własnego języka wyrazu. Początek dała Burónce wokalistka, śpiewaczka i muzykoterapeutka Olga Stopińska oraz harmonista-aranżer Mateusz Wachowiak. Do powstającego zespołu zaprosili perkusjonalistę Mateusza Sieradzana. Rok po bardzo udanym debiucie scenicznym dołączył do nich kontrabasista Mateusz Woźniak i tak narodziła się BURÓNKA w obecnym kształcie. Grają własne, współczesne interpretacje pieśni kurpiowskich pochodzących przede wszystkim z przekazu ustnego od Mistrzyni Olgi – Bronisławy Świder oraz Śpiewaczek ze wsi Bandysie – Antoniny Deptuły i Marianny Kuty, o czym opowiedziała nam Olga Stopińska. BURÓNKA marzy o wydaniu swojej pierwszej płyty, o czym więcej poczytamy tutaj.

Zespół Burónka Zespół Burónka

Ruszyliśmy też do Zakopanego na Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka na szczytach" to wydarzenie muzyczne organizowane nieprzerwanie od 2009 roku przez Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem. Tatry od zawsze stanowiły inspirację dla wielkich kompozytorów: Mieczysława Karłowicza, Karola Szymanowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego czy Wojciech Kilara. Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza postanowiło podjąć próbę przywrócenia Zakopanemu dawnej świetności, zapraszając tutaj wybitnych artystów. O tegorocznej edycji festiwalu "Muzyka na szczytach" opowiedzieli Karolina Tomasik i Jakub Sztencel.

Michał Margański zaprosił nas na Warsaw Preview (of new art works) 2019 w warszawskiej Królikarni, a Jan Niebudek przeprowadził nas przez premiery teatralne i…debiut literacki Seana Penna "Bob Honey robi swoje".

Okładka książki "Bob Honey  robi swoje" Seana Penna, wyd. Wydawnictwo Literackie Okładka książki "Bob Honey robi swoje" Seana Penna, wyd. Wydawnictwo Literackie

W Telefonicznym Skrócie pomknęliśmy przez Białe Błota, KoszalinRadom i Wsolę

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury 
Autorzy: Agnieszka ObszańskaAgnieszka Szydłowska, Michał MargańskiJan Niebudek
Data emisji: 31.08.2019 
Godziny emisji: 13.09, 14.10


Polecane