YouTube sędzią i cenzorem? Gdzie jest granica wolności słowa?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
YouTube sędzią i cenzorem? Gdzie jest granica wolności słowa?
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/PixieMe

- Jesteśmy w tyglu ostrego sporu ideologicznego w którym jedna strona została pozbawiona możliwości artykułowania pewnych treści - mówiła na antenie radiowej Trójki dr Jolanta Hajdasz (CMiWP SDP). - Problemem nie jest to, czy blokowane są treści tego typu czy innego, tylko to,  czy osoby, których treści zostały zablokowane są pozbawione praw - stwierdził Wojciech Klicki (Fundacja Panoptykon.

Posłuchaj

Czy usuwając nagranie kazania abp Jędraszewskiego z kanału Radia Maryja Youtube ogranicza wolność słowa? (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

W poniedziałek w mediach społecznościowych na profilach Radia Maryja pojawiła się informacja, że Radio dostało komunikat od portalu YouTube, że zablokowano film z homilią arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Przyczyną miał być fakt, że film "szerzy mowę nienawiści".

Czytaj więcej
pap jędraszewski 1200.jpg
Serwis YouTube przywrócił usuniętą homilię abp. Jędraszewskiego

Centrum Monitoringu i Wolności Prasy SDP wydało komunikat, że jest to "skandaliczne naruszenie wolności słowa".

Dr Jolanta Hajdasz stwierdziła, że skandalicznym nazywa sam "mechanizm usuwania treści".- W tym konkretnym przypadku na pewno mamy do czynienia z cenzurą prewencyjną. Chcę podkreślić jedno - skandalicznym nazwaliśmy sam mechanizm usuwania z przestrzeni publicznej treści bardzo istotnej, ważnej, która była przedmiotem gorącej debaty publicznej - zaznaczyła dyrektor CMiWP.

- Jesteśmy w tyglu ostrego sporu ideologicznego w którym jedna strona została pozbawiona możliwości artykułowania pewnych treści - dodała.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Wojciech Klicki podkreślił, że w gorszej sytuacji niż cenzurowane media są pojedyncze osoby. - Wystarczy obejrzeć trochę dyskusji na temat blokowania treści na portalach społecznościowych, żeby widzieć, że osób które są z takich działań niezadowolone jest bardzo dużo. Teza, że "rzadko zdarzają się błędy", byłaby nie do obrony ze względu na fakt, że osoby które zostały dotknięte tą prywatną cenzurą nie mają skutecznych narzędzi do tego, aby to zweryfikować - podkreślił prawnik. -  Problemem nie jest to, czy blokowane są treści tego typu czy innego, tylko to,  czy osoby, których treści zostały zablokowane są pozbawione praw - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzący: Mariusz Krzemiński
Goście: Dr Jolanta Hajdasz (dyrektor Centrum Monitoringu i Wolności Prasy przy SDP), Wojciech Klicki (Fundacja Panoptykon)
Data emisji: 07.08.2019
Godzina emisji: 17.44

dcz/

Polecane