Wydobyć to, czego nie widać – sztuką w chorobę otępienną
2019-07-22, 22:07 | aktualizacja 2019-07-23, 11:07
Ten problem będzie narastał… Jego skala już jest ogromna: według najnowszego raportu NIKu, w Polsce około pięciuset tysięcy ludzi choruje na choroby otępienne.
Posłuchaj
Nie ma na nie lekarstwa. Są jednak terapie, które opóźniają i spowalniają ich postęp. Chodzi o walkę o jakość życia chorych. Oraz ich opiekunów.
– Nasz projekt "Proste i pomocne" składa się z 10 narzędzi terapeutycznych. Celowo nie mówimy o tym, że to są zabawki czy gry. Każde z tych narzędzi, które stworzyłyśmy, ma cel terapeutyczny. One służą temu, by aktywować osobę starszą. We Wrocławskim Centrum Alzheimerowskim codziennie spotykamy się z opiekunami, którzy pytają, co jeszcze mogą zrobić, szczególnie dla tych seniorów, którzy nie są objęci opieką systemową, po prostu spędzają czas w domu przed telewizorem i to nie jest korzystne dla ich zdrowia – opowiada Jagoda Rusowicz, specjalistka muzykoterapii neurologicznej.
– Po wysłuchaniu setek tysięcy opowieści osób z zaburzeniami poznawczymi, mam świadomość, że jest ogromna potrzeba opracowania metod pozafarmakologicznych. Chcieliśmy zrobić coś sensownego, pożytecznego, opartego na wiedzy, a jednocześnie czegoś, co zaangażowałoby i pokazałoby potencjał twórczy i potencjał pamięciowy. Kluczem naszego projektu "Teatr Reminiscencyjny" było to, żeby pracować na całych zasobach osób, które mają głębokie zaburzenia pamięci, mowy, wzrokowo-przestrzenne, całe spektrum dysfunkcji – mówi Agnieszka Żelwetro, neuropsycholog, jedna z twórczyń "Teatru Reminiscencyjnego". – Jak zastosuje się odpowiednie metody, to wydobędzie się z nich to, czego nie widać – dodaje Beata Żelwetro, terapeuta zajęciowy i współautorka inicjatywy.
Jakie konkretnie aktywności mające pomóc seniorom z zaburzeniami poznawczymi proponują nasze rozmówczynie? Czym "Teatr Reminiscencyjny" różni się od teatru, jaki znamy?
Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Jagoda Rusowicz (specjalistka muzykoterapii neurologicznej), Anna Podstawka (koordynatorka projektu "Proste i pomocne"), Agnieszka Żelwetro (neuropsycholog, współautorka innowacji "Teatr Reminiscencyjny"), Beata Żelwetro (terapeuta zajęciowy, współautorka innowacji "Teatr Reminiscencyjny")
Data emisji: 22.07.2019
Godzina emisji: 21.10
kr/ml