Czy zaspanym jest chłodniej? O sposobach na walkę z upałem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy zaspanym jest chłodniej? O sposobach na walkę z upałem
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/greenaperture

Zdaniem badaczy ze State University of New York, na chłodzenie naszego ciała wpływa… ziewanie. Jak chłodzić nasz organizm, zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz?

Posłuchaj

Polaków sposoby na ochłodę (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Zanurzyć się w zimnej wodzie? Szybko jechać na rowerze? Zacząć słuchać jazzu? Polacy mają mnóstwo metod na radzenie sobie z wysokimi temperaturami.

– Ostre jedzenie wzmaga pocenie. Organizm dostaje dodatkowy sygnał, żeby się pocić. Ostre jedzenie jest najpopularniejsze w krajach, w których jest zazwyczaj gorąco, to jest bardzo dobry sposób, żeby zmusić organizm do jeszcze większego pocenia się, a więc po prostu do chłodzenia siłami natury – tłumaczy fizyk Bogdan Janus z Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi.

– Najprostszą metodą jest wiatrak, czyli ruch powietrza. Organizm najlepiej schładza się przez intensywne parowanie. Mamy wtedy ochładzanie przez naszą własną, wewnętrzną klimatyzację. Oczywiście musimy pić bardzo dużo płynów. Parująca woda obniża temperaturę ciała, ale jest to skuteczne tylko wtedy, kiedy jest ruch powietrza, czyli znowuż to powietrze porusza się nad ciałem – dodaje dr n. med. Wojciech Marusza.

Jakie jeszcze sposoby mają Polacy na schłodzenie się? Dowiedzą się o tym Państwo, słuchając dołączonego nagrania.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Marcin Pośpiech
Goście: Bogdan Janus (Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi), dr Agnieszka Jarosz (Instytut Żywności i Żywienia), Wojciech Marusza (doktor nauk medycznych)
Autor rozmowy: Tomasz Jeleński
Data emisji: 26.06.2019
Godzina emisji: 17:37

kr

Polecane