Sztuka (czytania) komiksów
Czy warto sięgać po komiksy? Oczywiście, że tak. Chociaż być może czasem trzeba się do nich najpierw przekonać.
"Maus" powszechnie jest uważany za najważniejszy komiks w historii. Art Spiegelman w formie powieści graficznej opowiedział historię życia swojego ojca, więźnia Auschwitz, Władka Szpigelmana. Równolegle z nią sportretował w "Mausie" trudy życia z ojcem – Ocalałym z Holokaustu
Foto: materiały prasowe/Wydawnictwo Pruszyński i S-ka

"Celowa sekwencja sąsiadujących ze sobą obrazów plastycznych i innych, służąca przekazywaniu informacji i/lub wywoływaniu reakcji estetycznej odbiorcy" – tak brzmi definicja komiksu Scotta McClouda z eseju "Zrozumieć komiks", przytoczona przez prowadzącą "Klub Trójki" Katarzynę Borowiecką. Jednak ta forma wypowiedzi może być czymś więcej.
Tematyka i głębia historii opowiadanych przez komiksowych twórców może zadziwić, nie tylko dzieci, ale i dorosłych. O najwybitniejszych autorach tego medium i o tym, czy można się nauczyć czytać komiksy, opowiadają publicystka popkulturowa Kaja Klimek, Szymon Holcman z wydawnictwa Kultura Gniewu i dziennikarz Radosław Czyż.
– Jak już w dzieciństwie zacznie się czytać komiksy, to później ta fascynacja trwa i pociąg do tej formy obrazkowo-pisanej zostaje albo powraca w dorosłości. Przypominamy sobie, że w dzieciństwie nauczyliśmy się czytać komiksy – mówi prowadząca.
W audycji także o pierwszych komiksowych fascynacjach naszych gości i związkach komisu z filmem. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Goście: Kaja Klimek (edukatorka filmowa i publicystka popkulturowa), Szymon Holcman (wydawca i popularyzator komiksów), Radosław Czyż (dziennikarz Gazety Wyborczej)
Data emisji: 18.06.2019
Godzina emisji: 21:10
kr/gs