Paweł Kukiz o bezpieczeństwie: nie chcę, by sowiecka armia wróciła do Polski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Paweł Kukiz o bezpieczeństwie: nie chcę, by sowiecka armia wróciła do Polski
Paweł KukizFoto: Trójka

– Polska nie jest mocarstwem, które jest w stanie samo zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jeśli zaś ktoś ma nam pomagać w utrzymaniu bezpieczeństwa, to z całą pewnością wybieram USA, nie Związek Sowiecki – mówił w Trójce Paweł Kukiz, lider ruchu Kukiz'15, pytany o porozumienie ws. wojsk USA w Polsce.

Posłuchaj

Paweł Kukiz (lider Kukiz'15) o wzmocnieniu obecności wojskowej USA w Polsce i kampanii wyborczej (Salon Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

– Warto żyć (...), żyć w poczuciu bezpieczeństwa – mówił w Trójce Paweł Kukiz, pytany, ile warte jest zwiększenie obecności wojsk amerykańskich w Polsce.  W środę w Białym Domu prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych podpisali porozumienie, na mocy którego do Polski ma trafić tysiąc dodatkowych żołnierzy USA. Oprócz tego w Polsce mają powstać m.in. centra szkoleniowe, logistyczne oraz amerykańskie dowództwo na poziomie dywizyjnym.

Lider PO Grzegorz Schetyna wskazuje na koszty porozumienia i zapowiada, że jeśli opozycja obejmie władzę, przyjrzy się tej umowie dokładnie. Odnosząc się do tego, Paweł Kukiz ocenił, że opozycja do władzy nie dojdzie. Dodał, że nie interesuje go konflikt interesów dwóch klanów politycznych, PO i PiS, ale bezpieczeństwo obywateli. – Porażające, jak konstrukcja ustrojowa, konflikt międzypartyjny, przenosi się na takie sprawy jak bezpieczeństwo Polski, zdrowie obywateli – mówił.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Jak stwierdził, wolałby, aby przenieść bazy USA z Niemiec do Polski, skoro granica Unii Europejskiej przesunęła się na wschód. Jak mówił, polska dyplomacja powinna starać się udowodnić USA, że Polska jest strategicznym miejscem i od stanu bezpieczeństwa Polski zależy bezpieczeństwo wszystkich sojuszników NATO. To jego zdaniem pozwoli obniżyć koszty utrzymywania bezpieczeństwa.

– Gdy ktoś zaczyna chorować, oddałby wszystko, żeby znów być zdrowym, wszystkie pieniądze, byle tylko żyć – mówił przy tym polityk, tłumacząc, że tak samo jest z bezpieczeństwem. Skomentował słowa tych polityków, którzy mówią, że zamiast na armię powinniśmy wydawać pieniądze na ochronę zdrowia: "widać chcą, by armia sowiecka bezkosztowo wróciła do Polski i dbała o zdrowie obywateli".

W audycji była mowa również o ochronie zdrowia, o sprawie Marka Falenty, wyrokach sądu w sprawie organizacji lotu z 10 kwietnia 2010 roku do Smoleńska, o propozycjach wyborczych ruchu Kukiz'15, takich jak bierne prawo wyborcze dla wszystkich obywateli i obligatoryjne referenda. Zapraszamy do wysłuchania dołączonej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki 
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Paweł Kukiz (prezes Kukiz'15)
Data emisji: 14.06.2018
Godzina emisji: 8.14

agkm/ml

Polecane