"Kanały dawały nadzieję". Sebastian Pawlina o Powstaniu Warszawskim
Dlaczego warszawscy powstańcy uczynili głównym środkiem komunikacji właśnie kanały? – Z powodów czysto wojskowych – braku łączności radiowej i strachu przed hitlerowcami – odpowiada Sebastian Pawlina, autor książki "Wojna w kanałach. Podziemna walka Warszawy".
Udzielanie pomocy rannemu (Warszawa, sierpień 1944)
Foto: NAC

O pierwszym wykorzystaniu kanałów do przemieszczania się zadecydował jednak przypadek. – Dwie łączniczki, które szukały przejścia górą ze Śródmieścia na Żoliborz, weszły do kanału i nie mogły z niego wyjść, a ponieważ Niemcy byli na górze, zaczęły go penetrować. W ten sposób odkryły, że kanałami można chodzić. Powiadomiły o tym dowództwo i odtąd zaczęto tworzyć połączenia pomiędzy dzielnicami – opowiada Sebastian Pawlina. Niebawem nastąpiła konieczność regulowania ''ruchu'' panującego w kanałach. Zejście tam wymagało przepustki, a jej brak oznaczał dezercję.
Podziemne korytarze Warszawy stały się świadkiem wielu dramatycznych wydarzeń, a także gestów solidarności jej mieszkańców. Z rozmowy z Sebastianem Pawliną dowiemy się także, czy kanały były wykorzystywane przed Powstaniem Warszawskim oraz jakie źródła towarzyszyły naszego gościowi przy tworzeniu książki.
>>> Serwis specjalny Polskiego Radia o Powstaniu Warszawskim <<<
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której ponadto:
- felieton prof. Michała Kopczyńskiego na temat 75 rocznicy operacji desantowej Overlord, która zadecydowała o końcu III Rzeszy;
- Dzieje się historia: książka "Tajemnice walizki generała Sierowa" ukazująca zaplecze stalinowskiej polityki z czasie II Wojny Światowej;
- Też przeczytajcie: "Książka otwarta na świat'' wydana przez Muzeum Emigracji.
***
Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Sebastian Pawlina (autor książki "Wojna w kanałach. Podziemna walka Warszawy")
Data emisji: 11.06.2019
Godzina emisji: 22.05
kr/kw