Postulaty samorządowców i ryzyko "decentralizacji" Polski. Dyskusja wokół 21 tez
21 tez dotyczących funkcjonowania samorządów przedstawionych w Gdańsku może – według części polityków – prowadzić do "decentralizacji" Polski. Czy i w jaki sposób powinno się wzmacniać pozycję władz lokalnych – m.in. o tym dyskutowali politycy w "Śniadaniu Trójki".
Sesja "Samorządna Rzeczpospolita"w ramach obchodów 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r.
Foto: PAP/Adam Warżawa
21 tez zawierających propozycje zmian dotyczących funkcjonowania samorządów przedstawiono we wtorek na sesji "Samorządna Rzeczpospolita", zorganizowanej w Gdańsku w ramach odbywającego się tam Święta Wolności i Solidarności dla uczczenia 30-lecia wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Tezy mają zostać poddane debacie i – po ewentualnych modyfikacjach – zaprezentowane ponownie 31 sierpnia 2019 roku, jako postulaty Samorządnej Rzeczpospolitej.
Jarosław Sellin (PiS) stwierdził na antenie radiowej Trójki, że "samorządowcy, prezydenci dużych miast, ci związani z PO, mieszają rolę". – Oni się bawią w dużą politykę, tworzą coś na kształt alternatywnego państwa wobec, używając ich retoryki, "opresyjnego reżimu PiS" – powiedział Jarosław Sellin. Podkreślił, że samorządowcy "są od rozwiązywania problemów lokalnych społeczności, bo po to ich ludzie wybrali, a uprawiają wielką politykę, tworząc coś na kształt alternatywnego państwa samorządowców".
W opinii Adama Bielana (Porozumienie), przedstawione tezy – np. likwidacja urzędów wojewódzkich i wzmocnienie marszałków – oznaczają faktycznie federalizację Polski. – Moim zdaniem, biorąc pod uwagę naszą historię, to jest z całą pewnością groźny kierunek – ocenił Adam Bielan. Dodał, że "federalizacja Polski, przekazywanie coraz większych kompetencji samorządom, uniemożliwia prowadzenie polityki zrównoważonego rozwoju".
Według Andrzeja Halickiego (PO), "samorządna Polska oznacza i wymaga wzmocnienia". – Dziś dużo zadań przerzucanych na samorząd pozbawionych jest finansowania. Brak możliwości działania dla bardzo dużej i bardzo ważnej administracji samorządowej musi być rozwiązany – powiedział. Jak stwierdził, wymaga to reformy, wzmocnienia finansowego samorządów. – To jest kierunek niezbędny, żeby umocnić Polskę obywatelską – zaznaczył poseł.
Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".
Grzegorz Długi (Kukiz'15) zwrócił uwagę na "hipokryzję polityków". – Z jednej strony krzyczą: jak najwięcej władzy dla Brukseli, a w Polsce: jak najmniej władzy dla rządu centralnego. Jest tutaj totalna sprzeczność, że na arenie międzynarodowej chcemy oddać swoje kompetencje, a na terenie krajowym chcemy spuścić je w dół – stwierdził. Jego zdaniem, "21 tez zostało stworzonych po to, aby dać podstawę do kampanii wyborczej".
Zdaniem Barbary Dolniak (Nowoczesna), "ideą 21 tez jest wielka Polska obywatelska, czyli wzmocnienie pozycji obywatela w stosunku do instytucji państwowych". – Jeżeli rządzący uważają, że ta idea jest zła, to gratuluję – powiedziała posłanka. Jej zdaniem w tych tezach chodzi o to, żeby "wzmacniać rolę i pozycję obywatela". – Tam jest np. mowa o wzmocnieniu edukacji i autonomii szkół, samorządów w tworzeniu programów nauczania, ale nigdzie nie pozbawia się roli państwa – podkreśliła.
Prof. Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta RP), stwierdził, że "ten projekt ryzykuje upolitycznieniem samorządów". – To jest projekt, w którym opozycja, szukając instrumentu walki z obozem rządzącym, chce upolitycznić to, co dla wielu obywateli jest wartością dzięki swojej apolityczności właśnie – powiedział. - Jest bardzo duże ryzyko, że ten walec polityki zostanie zaproszony tam, gdzie go dotąd nie było – dodał.
Politycy rozmawiali też o strategii opozycji na jesienne wybory, rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego i "Kongresie Polska Wielki Projekt".
Zachęcamy do wysłuchania dołączonego audycji.
***
Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Barbara Dolniak (.Nowoczesna), Jarosław Sellin (PiS), Andrzej Halicki (Platforma Obywatelska), Adam Bielan (Porozumienie), Grzegorz Długi (Kukiz'15), Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta RP)
Data emisji: 8.06.2019
Godzina emisji: 9.05
paw/mk