Postulaty samorządowców i ryzyko "decentralizacji" Polski. Dyskusja wokół 21 tez

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Postulaty samorządowców i ryzyko "decentralizacji" Polski. Dyskusja wokół 21 tez
Sesja "Samorządna Rzeczpospolita"w ramach obchodów 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r.Foto: PAP/Adam Warżawa

21 tez dotyczących funkcjonowania samorządów przedstawionych w Gdańsku może – według części polityków – prowadzić do "decentralizacji" Polski. Czy i w jaki sposób powinno się wzmacniać pozycję władz lokalnych – m.in. o tym dyskutowali politycy w "Śniadaniu Trójki".

Posłuchaj

Politycy na temat roli samorządu i o 21 postulatach dotyczących wzmocnienia władz lokalnych (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

21 tez zawierających propozycje zmian dotyczących funkcjonowania samorządów przedstawiono we wtorek na sesji "Samorządna Rzeczpospolita", zorganizowanej w Gdańsku w ramach odbywającego się tam Święta Wolności i Solidarności dla uczczenia 30-lecia wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Tezy mają zostać poddane debacie i  po ewentualnych modyfikacjach  zaprezentowane ponownie 31 sierpnia 2019 roku, jako postulaty Samorządnej Rzeczpospolitej.

Jarosław Sellin (PiS) stwierdził na antenie radiowej Trójki, że "samorządowcy, prezydenci dużych miast, ci związani z PO, mieszają rolę". – Oni się bawią w dużą politykę, tworzą coś na kształt alternatywnego państwa wobec, używając ich retoryki, "opresyjnego reżimu PiS" – powiedział Jarosław Sellin. Podkreślił, że samorządowcy "są od rozwiązywania problemów lokalnych społeczności, bo po to ich ludzie wybrali, a uprawiają wielką politykę, tworząc coś na kształt alternatywnego państwa samorządowców".

W opinii Adama Bielana (Porozumienie), przedstawione tezy np. likwidacja urzędów wojewódzkich i wzmocnienie marszałków  oznaczają faktycznie federalizację Polski.  Moim zdaniem, biorąc pod uwagę naszą historię, to jest z całą pewnością groźny kierunek – ocenił Adam Bielan. Dodał, że "federalizacja Polski, przekazywanie coraz większych kompetencji samorządom, uniemożliwia prowadzenie polityki zrównoważonego rozwoju". 

Według Andrzeja Halickiego (PO), "samorządna Polska oznacza i wymaga wzmocnienia". – Dziś dużo zadań przerzucanych na samorząd pozbawionych jest finansowania. Brak możliwości działania dla bardzo dużej i bardzo ważnej administracji samorządowej musi być rozwiązany  powiedział. Jak stwierdził, wymaga to reformy, wzmocnienia finansowego samorządów.  To jest kierunek niezbędny, żeby umocnić Polskę obywatelską – zaznaczył poseł.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Grzegorz Długi (Kukiz'15) zwrócił uwagę na "hipokryzję polityków".  Z jednej strony krzyczą: jak najwięcej władzy dla Brukseli, a w Polsce: jak najmniej władzy dla rządu centralnego. Jest tutaj totalna sprzeczność, że na arenie międzynarodowej chcemy oddać swoje kompetencje, a na terenie krajowym chcemy spuścić je w dół  stwierdził. Jego zdaniem, "21 tez zostało stworzonych po to, aby dać podstawę do kampanii wyborczej".

Zdaniem Barbary Dolniak (Nowoczesna), "ideą 21 tez jest wielka Polska obywatelska, czyli wzmocnienie pozycji obywatela w stosunku do instytucji państwowych".  Jeżeli rządzący uważają, że ta idea jest zła, to gratuluję  powiedziała posłanka. Jej zdaniem w tych tezach chodzi o to, żeby "wzmacniać rolę i pozycję obywatela".  Tam jest np. mowa o wzmocnieniu edukacji i autonomii szkół, samorządów w tworzeniu programów nauczania, ale nigdzie nie pozbawia się roli państwa  podkreśliła.

Prof. Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta RP), stwierdził, że "ten projekt ryzykuje upolitycznieniem samorządów".  To jest projekt, w którym opozycja, szukając instrumentu walki z obozem rządzącym, chce upolitycznić to, co dla wielu obywateli jest wartością dzięki swojej apolityczności właśnie  powiedział. - Jest bardzo duże ryzyko, że ten walec polityki zostanie zaproszony tam, gdzie go dotąd nie było  dodał.

Politycy rozmawiali też o strategii opozycji na jesienne wybory, rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego i "Kongresie Polska Wielki Projekt".

Zachęcamy do wysłuchania dołączonego audycji.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Barbara Dolniak (.Nowoczesna), Jarosław Sellin (PiS)Andrzej Halicki (Platforma Obywatelska), Adam Bielan (Porozumienie), Grzegorz Długi (Kukiz'15), Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta RP)  
Data emisji: 8.06.2019
Godzina emisji: 9.05

paw/mk

Polecane