447. Trzy cyfry, które budzą ogromne emocje
2019-05-16, 22:05 | aktualizacja 2019-05-17, 16:05
447, czyli "Sprawiedliwość dla tych, którzy przeżyli, ale nie otrzymali rekompensaty", bo tak można przetłumaczyć tytuł amerykańskiego aktu prawnego nr 447.
Posłuchaj
Czym jest, co zawiera, czy będą z tego skutki dla Polski, a jeśli tak – to jakie?
– Akt 447 został uchwalony mniej więcej rok temu i mówi przede wszystkim o tym, że Departament Stanu USA musi w ciągu 18 miesięcy od daty uchwalenia, przedstawić Kongresowi raport na temat tego jak poszczególne kraje realizują zobowiązanie do zaspokojenia roszczeń ofiar Holokaustu, czyli jak realizowana jest deklaracja z Terezina z 2009 roku. Sama ustawa nie przewiduje żadnych sankcji – jest to po prostu jednorazowy raport, który ma zostać przedstawiony komisjom: spraw zagranicznych i budżetowej – mówi korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski.
– Ta ustawa jest rodzajem miękkiego prawa o charakterze symbolicznym, które może być jednak potężnym narzędziem dyplomatycznym USA w szantażowaniu Polski. Podkreślmy jednak, że Polska wszelkie sprawy odszkodowawcze po 1944 roku załatwiła. Podpisaliśmy 14 umów, w tym w roku 1949 z sześcioma państwami, którym wypłaciliśmy za znacjonalizowane mienie w węglu. Z Amerykanami podpisaliśmy w 1960 roku bardzo dobrze napisaną umowę, na mocy której Polska wypłaciła 40 mln dolarów, z których to pieniędzy rząd USA zobligował się przejmować wszelkie roszczenia i załatwiać obywateli amerykańskich. Ustawa 447 może być również zaskarżona z punktu widzenia prawa amerykańskiego jako niekonstytucyjna – tłumaczy prof. Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Gursztyn
Goście: Marek Wałkuski (korespondent Polskiego Radia w USA), Jędrzej Bielecki (dziennikarz działu zagranicznego "Rzeczpospolitej"), prof. Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego)
Data emisji: 16.05.2019
Godzina emisji: 21.09
ml/gs