Kołyma, czyli mroźne piekło Syberii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kołyma, czyli mroźne piekło Syberii
Obraz artysty malarza Aleksandra Sochaczewskiego "Wieczór zesłańców w kopalni sybirskiej".Foto: NAC/ Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji

– Kołyma nazywana była często "przeklętą wyspą". Tak też ten teren został zapamiętany w historii – opowiada Sebastian Warlikowski, autor książki "Kołyma. Polacy w sowieckich łagrach".

Posłuchaj

Sebastian Warlikowski o książce "Kołyma. Polacy w sowieckich łagrach" (Historie jak z książki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Kołyma – sowieckie łagry, podlegające NKWD, utworzone na początku lat trzydziestych po odkryciu na bezludnych obszarach bogatych zasobów naturalnych: węgla, platyny, uranu, i ropy naftowej, a nawet złota.


"Kołyma. Polacy w sowieckich łagrach" "Kołyma. Polacy w sowieckich łagrach", 

W lutym 1931 roku na tereny przyszłych łagrów przybyli pierwsi więźniowie. W początkowych latach funkcjonowania obozów śmiertelność wśród łagierników wynosiła ok. 80 procent. Kołymskie obozy budziły grozę z powodu surowego klimatu oraz złych warunków bytowych – pracę przerywano dopiero przy -54 °C. Kierowani tam byli więźniowie "szczególnie niebezpieczni" dla władzy sowieckiej.

Książka zawiera w większości nigdy nie publikowane drukiem relacje tych, którzy przeżyli białe piekło sowieckich łagrów dalekiej północy. Ze wzruszeniem spisywaliśmy tekst ze starych maszynopisów i odręcznie pisanych świadectw. Publikuje także reprodukcje listów, pamiątek i dokumentów, które pozostały w archiwach. Ci, którzy ocaleli, opowiadają o obozowym życiu na Kołymie, o dramatycznych zajściach, których byli świadkami i ofiarami. Tragedia odcisnęła na ich życiu krwawe piętno – już na zawsze.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której ponadto: 

  • kalendarium historyczne;
  • felieton prof. Michała Kopczyńskiego o chorobach zakaźnych w historii;
  • Dzieje się historia: album "Józef Dowbor-Muśnicki 1867 –1937", "Totalitaryzm" materiały z konferencji zorganizowanej przez Amerykańską Akademię Sztuk i Nauk w marcu 1953 roku;
  • Też przeczytajcie: "Dom z dwiema wieżami" Macieja Zaremby-Bielawskiego.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Sebastian Warlikowski (historyk, autor książki "Kołyma. Polacy w sowieckich łagrach")
Data emisji: 14.05.2019
Godzina emisji: 22.06

mat. prasowe/ml/gs


Polecane