Lalka w akcji
Lalka kojarzy się z zabawą; teatr lalkowy – z rozrywką dla najmłodszych, zazwyczaj z dydaktyczno-moralizatorską wymową.
Zdjęcie ilustracyjne
Foto: Yuttana Joe/Shutterstock.com
Wraz z narodzinami XX-wiecznej awangardy lalka przechodzi metamorfozę, zbliża do karykatury politycznej, służy jakiejś – najczęściej lewicowej – ideologii.
Lalki robią również karierę jako bohaterowie filmów animowanych – tak tych adresowanych dla młodego widza, jak do tych dojrzalszych. Następny milowy krok – to pojawianie się kukiełek na małym ekranie.
Jak toczyły się losy marionetek w PRL-u; jaka była nasza lalkarska specyfika; kto i dlaczego odgrywał na tym polu ważną rolę? Jacy byli najciekawsi twórcy teatrów lalkowych, filmów kukiełkowych, kukiełkowych programów telewizyjnych?
O tym traktuje wystawa w Zachęcie "Lalki: teatr, film, polityka". Ekspozycja jest okazją, by spojrzeć na lalki jak na osobne zjawisko plastyczne. Czy się ów fenomen wyróżnia? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Joanna Kordjak (historyk sztuki, kurator wystawy "Lalki: teatr, film, polityka"); Jarosław Kilian (reżyser, syn Adama Kiliana, scenografa współpracującego z wieloma teatrami lalek, kierownika plastycznego stołecznego Teatru Lalka)
Data emisji: 15.05.2019
Godzina emisji: 21.08