Twórczość, życie i dziedzictwo Krzysztofa Komedy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Twórczość, życie i dziedzictwo Krzysztofa Komedy
Krzysztof KomedaFoto: PAP Archiwum

W "Klubie Trójki" o twórczości Krzysztofa Komedy rozmawiamy z Michałem Margańskim i Mariuszem Gradowskim, ale sięgamy też do archiwów Polskiego Radia.

Posłuchaj

Co świadczy o wyjątkowości Krzysztofa Komedy? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

PAP Krzysztof Komeda 1200.jpg
Radiowa Trójka wspominała Krzysztofa Komedę w 50. rocznicę śmierci artysty

W 1967 roku Krzysztof Komeda udzielił wywiadu Magdalenie Konopce. Fragmentów tej rozmowy dziś wysłuchujemy. Przyglądamy się, jak Komeda inspiruje współczesnych twórców, Rozmawiamy też o filmowym dorobku kompozytora (który sam niekiedy pojawiał się też na ekranie).

– Komeda po swojemu wyprzedzał epokę, dał swojej muzyce "to coś", co sprawiło, że ona się nie starzeje. Nadał jej swoisty paradoks, bo jeśli posłuchamy słynnej "Kołysanki" z "Dziecka Rosemary" i rozbierzemy ją na części pierwsze, okaże się, że nie ma w niej nic specjalnego. To prosty utwór, który jednak stał się przebojem, w ogóle się nie zestarzał i wciąż nadaje ton. To jest Krzysztof Komeda – dzięki prostym środkom uzyskał muzykę, której czas się nie ima – mówi Michał Margański.

 – Jednocześnie, jest tu jedna kwestia, którą koniecznie trzeba podkreślić. O Komedzie często myśli się z perspektywy standardów – utworów skoponowanych przez niego i przekazanych dalej. To zadziało się bardzo szybko. Ale, przecież Komeda to też brzmienie. "Kołysanka" w filmie brzmi fantastycznie. To, jak jest on zaaranżowany, jak te dźwięki dysonują, jak potraktowany został, nie bójmy się tego, sound designersko. To utwór, który jest nie tylko harmonią i melodią, ale także brzmieniem. O tym się zapomina – dodaje Mariusz Gradowski.

W dalszej części audycji słyszymy rozmowy Magdaleny Konopki z Krzysztofem Komedą, zarejestrowanej na dwa lata przed tragiczną śmiercią muzyka. Zapraszamy do wysłuchania nagrania tego wyjątkowego wydania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Gość: Michał Margański (dziennikarz Programu III Polskiego Radia), Mariusz Gradowski (muzykolog, dziennikarz Programu II Polskiego Radia)
Data emisji: 23.04.2019
Godzina emisji: 21.08

ml

Polecane