Zapomniana artystka, czyli Kira Banasińska
Gościem Marka Stremeckiego była dr Małgorzata Reinhard-Chlandy, tłumaczka książki Kiry Banasińskiej "Autobiografia. Polskie losy na krańcach świata".
"Autobiografia. Polskie losy na krańcach świata" Kiry Banasińskiej
Foto: mat. promocyjne
Kira Banasińska była malarką, fotografką, zajmowała się filmem, projektowała i wytwarzała zabawki i pomoce szkolne. Przeżyła długie, fascynujące, pełne niebezpieczeństw życie, rozpięte między Syberią w przedrewolucyjnej i rewolucyjnej Rosji, Mandżurią, Japonią i Indiami, spędzając w odrodzonej Polsce zaledwie kilka lat. Jako żona polskiego konsula Eugeniusza Banasińskiego w Bombaju i przedstawicielka Czerwonego Krzyża odegrała wybitną rolę w niesieniu pomocy tysiącom polskich uchodźców, którzy przybyli ze Związku Radzieckiego do Indii, w tym zwłaszcza dzieciom, organizując transporty z Aszchabadu do Bombaju.
Stąd jej autobiografia jest jednym z ważniejszych świadectw polskich losów i historii XX wieku. Jest też przyczynkiem do dziejów sztuki polskiej, przywołując mało znane fakty dotyczące wystaw Kiry w Polsce międzywojennej, recepcji jej twórczości malarskiej i życia artystycznego.
Dlaczego postać Kiry Banasińskiej była przez wiele lat zapomniana? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której ponadto:
- kalendarium;
- felieton prof. Michała Kopczyńskiego o ekonomii politycznej chleba;
- Dzieje się historia: książka "Porządek publiczny i bezpieczeństwo w okupacyjnej Warszawie";
- Też przeczytajcie: Łukasz Jasina o książce Pawła Kowala "Testament Prometeusza".
***
Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: dr Małgorzata Reinhard-Chlandy (tłumaczka, historyk sztuki)
Data emisji: 26.03.2019
Godzina emisji: 22.07
mat. prasowe/ml