Adam Bujak: to jest tragiczne i koszmarne miejsce
Gościem Marka Stremeckiego był jeden z najpopularniejszych polskich fotografów – Adam Bujak, który opowiedział między innymi o albumie "Rezydencja śmierci".
Baraki obozu koncentracyjnego
Foto: pixabay.com

Album o KL Auschwitz zawiera zarówno materiał archiwalny z lat funkcjonowania tego obozu, jak i współczesne fotografie przedstawiające jego pozostałości.
Współczesne fotografie są dziełem Adama Bujaka, od lat należącego do czołówki polskich fotografików. Przedstawiają one obecny wygląd terenów byłego obozu, które znajdują się w granicach muzeum. Pokazują pozostałości obozowe, w części zachowane w stanie oryginalnym, inne w postaci ruin, dowody i ślady zbrodni nieludzkiego systemu totalitarnego. Dają dowód tego, co najważniejsze, i co odróżnia muzeum od innych podobnych instytucji na świecie: oryginalny teren, na którym wydarzyła się największa zbrodnia XX wieku – Holokaust. "Ziemia, na której najbardziej obecni są zmarli", jak określił ją Henry Moore, znany angielski rzeźbiarz.
– To była moja pierwsza książka. Tam kiedyś było zupełnie inaczej. W inny sposób się wchodziło do obozu. Nie było takich tłumów odwiedzających, to smutne miejsce. Tak właśnie było na początku lat 60. Tragiczne i koszmarne miejsce – wspomina Adam Bujak.
Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której ponadto:
- kalendarium historyczne;
- felieton prof. Michała Kopczyńskiego;
- Też przeczytajcie: najnowsze wydanie kwartalnika "Karta".
***
Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Adam Bujak (fotograf)
Data emisji: 12.03.2019
Godzina emisji: 22.05
mat. promocyjne/kw