Napięcia w relacjach polsko-izraelskich. Komentarze publicystów
– Israel Katz zachowuje się jak klasyczny cyngiel, który ma wykonać zadanie, jakim jest gra antypolską kartą w walce politycznej – powiedział Agaton Koziński. – Jest to dziwna tendencja całej klasy politycznej Izraela, a nie tylko zdanie jednego ministra. Skala jest znacznie szersza – dodał Marcin Makowski.
Zdjęcie ilustracyjne
Foto: Shutterstock.com/Alexandra_Strekoza
"Nie żałuję tego, co powiedziałem o polskim zaangażowaniu w Holokaust. Wielu Polaków współpracowało z nazistami podczas Holokaustu" – powiedział p.o. ministra spraw zagranicznych Izraela Israel Katz.
– Israel Katz ma swojego zwierzchnika, pytanie, czy może on sobie pozwolić na tego typu komentarze. Wygląda na to, że na razie może. Wszystko jest jednak kwestią czasu i ważne jest to, jak długo Katz będzie szefem MSZ Izraela. Jak tak dalej pójdzie, to nikt z nim nie będzie chciał rozmawiać i szybko przestanie pełnić tę funkcję. Robienie polityki kosztem Polski to rzecz gorsząca. Nie dziwię się polskiemu wzmożeniu, premier daje odpór najmocniejszymi z dostępnych słów. Trzeba przypominać, jaka była prawda i nie ulegać tego typu stereotypowym kłamstwom. Katz zachowuje się jak klasyczny cyngiel, który ma wykonać zadanie, jakim jest gra antypolską kartą w walce politycznej – powiedział Agaton Koziński.
Gość audycji dodał, że "Polska ma cały czas problem z tworzeniem narzędzi i instytucji, które włączałyby się w dyskusję tak, aby nasz głos był słyszany poza granicami".
Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".
– Ten problem jest znacznie głębszy, bo nie zaczął się w momencie kampanii wyborczej w Izraelu. To dziwna tendencja całej klasy politycznej Izraela, a nie tylko zdanie jednego ministra. Skala jest znacznie szersza. Nie ma innej drogi niż mówienie wprost o tym, jak wyglądała prawda historyczna. Trzeba trzymać się naszej narracji, nawet kosztem ochłodzenia relacji z Izraelem – stwierdził Marcin Makowski.
– Jesteśmy bezbronni, jeżeli chodzi o soft power, kwestie popkulturowe i to, gdzie tworzy się historia - w głowach ludzi, którzy dorastają i wchodzą w dorosłe życie. Mowa o filmach, serialach, grach komputerowych – dodał dziennikarz.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Mariusz Krzemiński
Gość: Agaton Koziński ("Polska The Times"), Marcin Makowski ("Do Rzeczy", wp.pl)
Data emisji: 22.02.2019
Godzina emisji: 17.45
PAP/dn/mk