Technologie kosmiczne. Jak wykorzystujemy je w codziennym życiu?
Dzięki satelitom możemy korzystać m.in. z radia, GPS czy telewizji nawet z dala od cywilizacji. Technologia kosmiczna, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, towarzyszy nam w codziennym życiu.
zdjęcie ilustracyjne
Foto: Shutterstock /Fer Gregory
Warto również zwrócić uwagę na technologie, które kosmos nam dał jako tzw. "produkty uboczne". Z pewnością bez nich nie mielibyśmy czujników dymu czy filtrów węglowych w okapach. Zostały one opracowane z myślą o kosmosie – mówi Maciej Misiura z Polskiej Agencji Kosmicznej.
– Warto jednak spojrzeć na badania kosmiczne w szerszym kontekście – przekonuje Damian Szczerbaty z Astroniki – Gdyby okazało się, że istnieją jakiekolwiek formy życia pozaziemskiego, dramatycznie zmieniłoby się postrzeganie naszej rzeczywistości. To jest coś o czym zapominamy, a co w dłuższej perspektywie może być najważniejsze – dodaje.
W eksperymenty, dotyczące wykorzystania właściwości kosmosu, coraz bardziej zaangażowana jest również polska kadra naukowa. – Jeszcze do niedawna brakowało miejsc, gdzie moglibyśmy zdobywać doświadczenie w tym zakresie. Zmieniło się to w momencie wstąpienia do Europejskiej Agencji Kosmicznej. W naszym projekcie mamy obecnie blisko 30 osób, a 15 z nich już pracuje w polskim przemyśle kosmicznym – mówi Artur Łukasik, koordynator PWSat2.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Rożek
Goście: Maciej Misiura (dyrektor Departamentu Krajowego Programu Kosmicznego Polskiej Agencji Kosmicznej), Damian Szczerbaty (Astronika), Artur Łukasik (jeden z koordynatorów PWSat2, czyli satelity studenckiego Politechniki Warszawskiej)
Data emisji: 27.11.2018
Godzina emisji: 21.09
kb/gs