Co znaczy dziś tożsamość górnośląska?
Jak wygląda dziś spór o kształt górnośląskiej tożsamości? W ciągu ostatniej dekady ostro wybrzmiała kontrowersja między zwolennikami uznania Ślązaków za osobny naród, z tymi, którzy uważają, że śląskość jest tożsama z polskością.
Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach
Foto: Ryszard Stelmachowicz/Shutterstock.com
Jakie są możliwości dialogu pomiędzy tymi grupami? Czym różnią się wizje przeszłości Śląska w obu tych środowiskach? Jaką rolę wyznaczyć "godce" śląskiej w życiu regionu?
– Istnieją na Śląsku ruchy, które chcą wykorzystać w dobrym celu osoby, które poczuwają się za inny naród. Natomiast, mój dom to przykład rodziny, w której wychowywano mnie, jak mówił mój ojciec "jo jest Ślonzok, a nie Polok". W tym nie było ani krzty polityki, poczucia, że my musimy coś mieć od Polski, albo, że ta robi nam jakąś krzywdę. To są dwie całkowicie różne rzeczy. – mówi bloger Łukasz Tudzierz.
– Trudno w demokratycznej Polsce, w takiej formule naszego narodu, która zawsze była demokratyczna, tolerancyjna i otwarta, odmówić komuś prawa do artykułowania tożsamości. Problem jest inny: jeżeli zdefiniuje się śląskość poprzez etniczność, to taka otwartość i prawo wyboru jest trochę dyskutowane. Pan Łukasz Tudzierz jest osobą otwartą. Można z nim porozmawiać, zgadzać się lub nie, ale jest to racjonalny dialog. Jednak, w wielu dyskusjach spotkałem się ze strony radykalnego obozu bazującego na śląskiej etniczności, ze stanowiskiem, że albo ktoś jest Ślonzok, albo jest Polakiem. Dla mnie obie te tożsamości są naturalnie wyniesione z domu – komentuje Piotr Spyra z Koalicji Polski Śląsk.
Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Piotr Spyra (Koalicja Polski Śląsk), Łukasz Tudzierz (regionalista śląski, bardziej znany jako bloger Tuudi)
Data emisji: 15.11.2018
Godzina emisji: 21.10
ml