Trójka|Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Spotkanie w sprawie Brexitu
2018-11-14, 18:11 | aktualizacja 2018-11-15, 12:11
Dziś w Brukseli odbyło się spotkanie ambasadorów 27 państw członkowskich akredytowanych przy instytucjach UE o Brexicie.
Posłuchaj
Wcześniej w świat popłynęły informacje, że jednak udało się uzgodnić podstawy porozumienia między brytyjskim rządem a Unią Europejską. Ale już głośno jest o tym, że polityczni przeciwnicy premier Teresy May mają sporo zastrzeżeń do umowy i będą ją chcieli storpedować. Zatem czy udało się czy nie?
– Porozumienie zostało przygotowane i, na razie, pozostaje niepodpisane przez negocjatorów unijnych i brytyjskich. Istotna jest teraz kwestia "sprzedania" go, mówiąc kolokwialnie, Wielkiej Brytanii przez premier May. Zgodnie z przeciekami, te warunki są bardzo trudne dla Brytyjczyków. Mówi się o różnym traktowaniu Irlandii Północnej i pozostałej części Zjednoczonego Królestwa. Co więcej, okres przejściowy, w którym Wielka Brytania, jako całość, musiałaby przestrzegać znaczącej liczby reguł unii celnej, w zasadzie byłby otwarty. Nie ma tu określonej daty końcowej. Warunki wyjścia też musiałyby być ustalane z UE, bo Brytyjczycy nie mają tu mechanizmu jednostronnego wypowiedzenia tej umowy. Szalenie trudne będzie przekonanie do tego twardych brexitowców, ale i wielu zwolenników pozostania w Unii zauważa, że byłby to status kolonialny, nie dający Londynowi żadnego głosu w Europie, a z drugiej strony zmuszający Wielką Brytanię do przestrzegania reguł unijnych – komentuje Krzysztof Winkler z grupy Britannia UW.
Z jakimi konsekwencjami musi się liczyć Theresa May po podpisania umowy z UE w jej obecnym kształcie? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Krzysztof Winkler (grupa Britannia Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 14.11.2018
Godzina emisji: 17.22
ml