Marek Rzewuski: dobrowolne "dogadywanie się" banków z frankowiczami nie działa
2018-08-17, 19:08 | aktualizacja 2018-08-18, 09:08
– PO, która w poprzedniej kadencji nie rozwiązała problemu, obecnie punktuje PiS również za nierozwiązenie problemu – powiedział w "Pulsie Trójki" Marek Rzewuski ze Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu o sejmowym spotkaniu poświęconemu problemowi frankowiczów.
Posłuchaj
W Sejmie spotkali się posłowie z Komisji Finansów Publicznych, żeby porozmawiać o sytuacji tak zwanych kredytobiorców walutowych. W spotkaniu uczestniczą też przedstawiciele frankowiczów i banków. Sejm zajmuje się obecnie czterema regulacjami dotyczącymi kredytobiorców walutowych. Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy. Podkomisja rozpatruje też dwa poselskie projekty ugrupowania Kukiz'15 i PO oraz prezydencki projekt tak zwanej ustawy antyspreadowej. 29 zmian w nowelizacji ustawy o funduszu wsparcia kredytobiorców hipotecznych przygotowała Kancelaria Prezydenta, ale ich szczegóły nie są jeszcze znane.
– Każda okazja, kiedy mówi się o naszym problemie i go przedstawia publicznie, jest dla nas ważna, istotna – powiedział Marek Rzewuski. – Bardzo się cieszymy, że to posiedzenie miało miejsce – dodał, choć wskazał, że było ono zabarwione politycznie. – PO, która w poprzedniej kadencji nie rozwiązała problemu, obecnie punktuje PiS również za nierozwiązanie problemu – wyjaśnił. Jego zdaniem w tej chwili jedynie droga sądowa jest rozwiązaniem dla frankowiczów. – Sądy działają bardzo wolno, ale wiele wyroków dla nas korzystnych zapadło – wskazał. Podkreślił, że potrzebne jest rozwiązanie ustawowe, które obejmie również tych, którzy nie mają siły, ochoty lub pieniędzy, by walczyć w sądach. Jego zdaniem dobrowolne "dogadywanie się" banków z frankowiczami nie działa.
Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".
– Wielokrotnie pokazywaliśmy, że nie ma żadnego problemu, aby sprawę rozwiązać "hurtowo" niekoniecznie drogą ustawową – stwierdził Adam Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. Wskazał, że dochodziło do złamania prawa przez wprowadzenie klientów w błąd co do natury udzielanej pożyczki i nie były to kredyty hipoteczne, ale pożyczki pod zastaw denominowane w innych walutach. – Jeżeli potraktujemy, że obywateli wprowadzono w błąd i rozporządzali swoim mieniem na swoją niekorzyść, to takie umowy z mocy prawa są nieważne, a instytucje, które uprawiały taki proceder powinny podlegać karze – dodał.
Czy frankowicze doczekają się jakiejś pomocy ze strony państwa? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Mariusz Krzemiński
Goście: Marek Rzewuski (Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu), Adam Sadowski (Centrum im. Adam Smitha)
Data emisji: 17.08.2018
Godzina emisji: 17.44
fc/mk