Spotkanie Putin-Trump: czy dokonał się reset stosunków amerykańsko-rosyjskich?

Zakończyło się spotkanie prezydentów Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa i Rosji Władimira Putina. Nie ogłoszono jednak żadnej wspólnej inicjatywy świadzcącej o przełomie w stosunkach między mocarstwami. – Dokonał się reset – powiedział Grzegorz Lewicki, analityk spraw międzynarodowych.

Spotkanie Putin-Trump: czy dokonał się reset stosunków amerykańsko-rosyjskich?

Władimir Putin i Donald Trump na szczycie w Helsinkach

Foto: PAP-EPA/ALEXEI NIKOLSKY

Spotkanie prezydentów USA Donalda Trumpa i Rosji Władimira Putina w Helsinkach (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Po spotkaniu Putin-Trump, prezydent USA powiedział, że "stosunki nigdy nie były gorsze, ale to się zmieniło cztery godziny temu". Czy z perspektywy Warszawy powinniśmy się martwić tymi słowami – pytał w Pulsie Trójki Marcin Pośpiech.

– Ewidentnie dokonał się pewnego rodzaju reset stosunków amerykańsko-rosyjskich – powiedział gość audycji Grzegorz Lewicki. – Do tego stopnia, że prezydent Trump wahał się w sprawie dowodów na wpływanie Rosji na wybory w Stanach, czy bardziej ufać Putinowi, czy własnym służbom. Samo to może być martwiące niż przecieki, że mogli się np. dogadać w sprawie Ukrainy – dodał analityk

– Trudno powiedzieć, czy reset jest, czy go nie ma, ale na pewno Putin był na fali wznoszącej – zauważył Jakub Biernat. – Prezydent Rosji przyjechał do Helsinek uskrzydlony swoim mundialem. Wydaje mi się, że było widać przewagę nad Trumpem – zauważył dziennikarz telewizji Biełsat.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

– Zarówno Putin jak i Trump zdają sobie sprawę, że gdyby na przykład doszło do uznania aneksji Krymu, to byłaby wielka, międzynarodowa awantura – podkreślił Grzegorz Lewicki. – Zastosowano chwyt zastępczy. Putin powiedział, że "różnimy się w sprawach Krymu", Trump się wogóle do tego nie odniósł, więc to było dyplomatyczne, wytrawne zagranie: coś jest na rzeczy, ale bez obciążania wizerunkowego prezydenta USA – dodał.

– Jednak to prezydent USA musiał odbijać różne piłki i je przyjmować. Putin był jednak spokojniejszy, mógł to spotkanie lepiej dla siebie rozegrać – podkreślał Jakub Biernat.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Goście: Grzegorz Lewicki (analityk spraw międzynarodowych) i Jakub Biernat (dziennikarz telewizji Biełsat)
Data emisji: 17.07.2018
Godzina emisji: 17.43

tjak/ml

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.