Czy istnieje recepta na idealny rzut karny?
2018-07-09, 22:07 | aktualizacja 2018-07-10, 13:07
Mistrzostwa świata. Mecze o najwyższą stawkę często kończą się seriami rzutów karnych. Jedno kopnięcie piłki i całe narody pogrążają się w żałobie albo wybuchają radością. Jak strzelać karne?
Posłuchaj
Wydawałoby się, że to bardzo proste: piłka jest szybsza od człowieka, a bramka jest duża. A jednak bywa, że jedenastek nie strzelają nawet ci najwięksi. Wybitny piłkarz i trener Jupp Heynkes twierdzi wręcz, że karne to "gra na loterii". Niemieccy psychologowie sportu prof. Daniel Memmert i dr Benjamin Noël napisali na ten temat książkę: "11 metrów. Psychologia rzutów karnych".
– Rzuty karne są elementem meczu piłkarskiego. Są dozwolone, wobec tego mają prawo się pojawić. Wiadomo, że na imprezie rangi mistrzostw świata piłkarze podejmują specyficzną taktykę, stąd nie zawsze w czasie podstawowym wynik jest rozstrzygnięty i mamy karne. Są one bardzo widowiskowe, są ucztą dla kibica, którzy je bardzo lubią. Spotkałam się z wypowiedziami ludzi, którzy nie interesują się piłką nożną, ale rzuty karne oglądają. Wywołują więc emocje wśród fanów, a zawodnicy grają przecież właśnie dla nich – mówi dr Joanna Basiaga-Pasternak.
Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania, w którym o "rytułałach" w sporcie mówił także dziennikarz sportowy Michał Gąsiorowski.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: dr Joanna Basiaga-Pasternak (psycholog sportu i redaktor książki), Piotr Żak (dziennikarz)
Data emisji: 9.07.2018
Godzina emisji: 21.10
ml/gs