18. Festiwal Dwa Teatry czas zacząć!
2018-06-29, 02:06 | aktualizacja 2018-07-04, 21:07
Odliczanie w zasadzie zakończone. Dzisiaj o godz. 10.00 rozpoczęły się pierwsze pokazy konkursowe w sekcji telewizyjnej. O godz. 15.00 – pierwsze przesłuchania w radiowej części konkursu. "Trójka pod Księżycem" była pierwszą w dniu otwarcia festiwalu audycją.
Posłuchaj
My zaczęliśmy bowiem 29 czerwca o północy. Pozostaje tylko przypomnieć, że Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej 2018 trwa w tym roku 4 dni, zakończy się Galą Nagród w poniedziałek, 2 lipca. W konkursie: 61 realizacji radiowo-telewizyjnych; 25 spektakli (rekord! czyli wszystkie powstałe w sezonie 2017/2018). 27 słuchowisk plus 9 – dla dzieci. W programie, poza konkursem: koncerty Radiowego Studia Piosenki oraz solowy – Włodka Pawlika, słuchowisko PR II i Teatru Polskiego w Warszawie pt. "Lalek" Zbigniewa Herberta (Rok Herberta), czytanie wierszy Herberta na Skwerze Radiowej Trójki oraz utworów Żeromskiego – na Molo, wspomnienie Wacława Tkaczuka (odszedł w styczniu) – jednego z tych, którzy sprawili, że Festiwal Dwa Teatry odbywa się w Sopocie.
Wracając do początku festiwalu dodajmy, że pierwszy konkursowy spektakl powstał w PWST w Krakowie (dziś Akademia Sztuk Teatralnych). To "Do dna" – dyplomowe, muzyczne widowisko w reżyserii Ewy Kaim. Pierwsze z prezentowanych słuchowisko także przysłał na festiwal Kraków. To "Serce ciemności" wg Jacka Dukaja (autorska wersja "Jądra ciemności" Conrada), zrealizowane w Radiu Kraków.
W finale zaś, wśród laureatów będą nagrodzeni Wielką Nagrodą Festiwalu państwo: Barbara Krafftówna oraz Franciszek Pieczka. My, podobnie jak pozostałe programy Polskiego Radia (I i II) oraz Teatr Polskiego Radia, zaprezentujemy w konkursie 4 słuchowiska: "Wojnę Światów 2050" Małgorzaty Żerwe i Davida Zane Mairovitza (w piątek), "Pewnego dnia wszystko to zmieści się w mniejszej torebce" Tamary Antonijević i Małgorzaty Wdowik (uwaga! eksperyment – odbieramy za pomocą słuchawek, w sobotę), Teatrzyk Zielone Oko – "Sekcja" Dany Łukasińskiej i Anny Wieczur-Bluszcz (retransmisja słuchowiska nadawanego "na żywo" ze studia im. A. Osieckiej, w niedzielę) oraz "Futbolistki" (autorskie słuchowisko) Tomasza Mana (w poniedziałek).
Program III przygotował także niespodziankę: próbę czytaną remake'u Teatrzyku Zielone Oko z 1977 roku. Będzie to "Gabinet powtórzeń" Ewy Szumańskiej w reżyserii Adama Nalepy, z muzyką (na żywo) Włodka Pawlika. Wystąpią: Dorota Landowska, Marcin Troński, Andrzej Mastalerz oraz Marcin Hycnar i Szymon Warszawski. Za reżyserię dźwięku odpowiada Andrzej Brzoska, za rejestrację – Radio Gdańsk. Rozpoczynamy w sobotę o godz. 16.30. Miejsce "akcji": Dworek Sierakowskich, siedziba Towarzystwa Przyjaciół Sopotu. Bardzo dziękujemy za gościnę! O tym, co powyżej oraz dużo, dużo więcej, mówiliśmy w ostatnim czerwcowym wydaniu TPK, pierwszym zarazem latem tego roku. Naszymi gośćmi będą: Ewa Millies-Lacroix – dyrektor Agencji Kreacji Teatru Telewizji Polskiej, Janusz Kukuła – dyrektor Teatru Polskiego Radia, Zbigniew Dzięgiel – kierownik do spraw artystycznych Agencji Kreacji Teatru Telewizji Polskiej oraz Krzysztof Sielicki – kierownik literacki Teatru Polskiego Radia. Posłuchaliśmy fragmentów Trójkowych konkursowych słuchowisk, muzyki teatralnej z obu teatrów oraz kompozycji Włodka Pawlika.
I tak oto zaczęliśmy lato oraz audycje festiwalowe w jedną wciąż z najkrótszych nocy roku! Umówmy się, że najlepsze jeszcze przed nami.
***
Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 29.06.2018
Godzina emisji: 0.05