Mistrzowska gra Józefa Piłsudskiego. Narodziny legendy
2018-06-26, 00:06 | aktualizacja 2018-06-26, 13:06
Ekonomista prof. Wojciech Roszkowski na swoim koncie ma wiele publikacji z zakresu historii Polski XX wieku. Jedna z jego najnowszych pozycji pt. "Mistrzowska gra Józefa Piłsudskiego" to opowieść o rodzącej się II Rzeczypospolitej po 123 latach niewoli. W jakim świetle przedstawia marszałka?
Posłuchaj
– To jest gra, która trwała w okresie kluczowym dla Polski, od listopada 1918 roku do lutego 1919 roku. Jej mistrzostwo polegało na wykonywaniu takich ruchów taktycznych, których amator polityczny mógłby się nie spodziewać. Jednym z nich było poddanie się aresztowi i zgoda na wywiezienie do twierdzy magdeburskiej – mówi Wojciech Roszkowski.
Jak się okazało, był to ruch, który rodacy mieli mu za złe. Zarzucali marszałkowi, że nie kontynuuje polityki zbrojnej. – Zaskoczyło to wtedy polityków. Sprawa toczyła się o to, jak z wojny wyjdą państwa centralne. Chociaż przywódca współpracował z nimi wcześniej, to stanął wobec nich okoniem. Efektem tych działań było m.in. podpisanie aktu 5 listopada i utworzenie legionów – dodaje.
Czas pokazał, że było to dobre posunięcie marszłka, bo wojna zakończyła się klęską państw centralnych. Po tych wydarzeniach Józef Piłsudski znalazł się w Warszawie i musiał sprostać kolejnemu wyzwaniu. – Na Węgrzech zaczynają się w tym czasie rządy republikańskie, skrajna lewica dochodzi do głosu w Berlinie. Te wydarzenia zagrażają marzeniom o niepodległej Polsce. Józef Piłsudski ustala warunki wycofania wojsk niemieckich z Królestwa Polskiego. To, że Niemcy nie stawiali wtedy oporu, to była jego zasługa – zauważa historyk.
W książce odnajdziemy również wzmianki o postrzeganiu przez Józefa Piłsudskiego narodu polskiego z perspektywy przywódcy. Marszałek był romantykiem, człowiekiem czynu, ale przede wszystkim zwolennikiem polskiej tradycji.
Książka "Mistrzowska gra Józefa Piłsudskiego" została wydana w okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Więcej o kulisach jej powstania w nagraniu audycji.
W audycji ponadto:
- Felieton prof. Michała Kopczyńskiego o wojnach napoleońskich
- Dzieje się historia: polecana książka "Zdrajcy. Polacy wokół Lenina" Mateusza Starońa
- Też przeczytajcie: Piotr Maroński poleca książkę "Dylemat więznia"
- Publicystyka Romana Dmowskiego
***
Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Wojciech Roszkowski (ekonomista, autor książek historycznych)
Data emisji: 25.06.2018
Godzina emisji: 23.10
kb/mk