Relacje polsko-litewskie na przestrzeni lat

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Relacje polsko-litewskie na przestrzeni lat
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com / Renata Apanaviciene

Konstytucja 3 maja zlikwidowała litewską samodzielność w ramach unii z Polską i stanowi cezurę w naszych relacjach.

Posłuchaj

Jak na przestrzeni lat zmieniały się relacje polsko-litewskie? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Konfederacja barska 663x364.jpg
Pierwszy wielki zryw narodowy?

Jak układały się polsko-litewskie stosunki na przestrzeni dziejów i jak Polska jest obecnie postrzegana na Litwie?

– Kiedy mówimy o odzyskaniu niepodległości Litwy, musimy pamiętać, że nie tylko odzyskaliśmy państwo, ale tym samym powstał nowoczesny naród litewski. Dla niego największym wrogiem, z którego trzeba było się emancypować, była Polska. Przez długi czas, aż do XXI wieku, negowano wszystkie związki z Polską, a przecież Konstytucja 3 maja była takim spoiwem – mówi litewski historyk Alvydas Nikžentaitis.

– Od kilku lat można mówić o próbach innego spojrzenia na Konstytucję 3 maja. Po uchwale litewskiego Sejmu, ten dzień ma charakter święta. To nie jest co prawda dzień wolny od pracy, jednak jest to czas pamięci o ważnym wydarzeniu historycznym – zaznacza Dominik Wilczewski, znawca stosunków polski-litewskich.

– Proces rozchodzenia się polskości i litewskości miał charakter naturalny. Końcówka XIX wieku, kiedy pojawiły się litewskie postulaty narodowe, była okresem szczególnym. Polska opinia publiczna negatywnie odniosła się do postulatów litewskich. Litwini separowali się od polskości, szukając wroga – podkreśla z kolei lituanista Krzysztof Buchowski.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Gość: Alvydas Nikžentaitis (litewski historyk), Dominik Wilczewski (znawca stosunków polski-litewskich), prof. Krzysztof Buchowski (polski historyk, lituanista)
Data emisji: 3.05.2018
Godzina emisji: 21.06

kw/gs

Polecane