Wolne Miasto Gdańsk i walka dzieł sztuki z polityką
2018-04-19, 22:04 | aktualizacja 2018-06-18, 12:06
– Polska z Gdańskiem zawsze miała problem – mówi w "Klubie Trójki" Jacek Friedrich, autor książki "Walka obrazów. Przedstawienia wobec idei w Wolnym Mieście Gdańsku".
Posłuchaj
Jest to książka o tym, w jaki sposób dzieła sztuki czy – szerzej – wytwory kultury wizualnej brały udział w walce ideowej, ideologicznej, a nawet wprost politycznej w Wolnym Mieście Gdańsku. Z jednej strony walkę tę prowadzono na froncie polsko-niemieckiego sporu o narodową tożsamość, a w konsekwencji państwową przynależność Gdańska. Z drugiej – na froncie wewnątrzniemieckiego sporu tradycjonalistów z modernistami.
– Gdańsk był częścią I RP i pod wieloma względami jest to niepodważalne, na przykład w sensie politycznym czy więzi gospodarczych, ale Gdańsk był miastem etnicznie niemieckim już od średniowiecza – zaznacza gość Trójki. – Miasto to było w XIX wieku mitem dla Polaków, z jednej strony odległym, a z drugiej miłym sercu. Gdańsk był obcy, a jednocześnie istniała głęboko zakorzeniona świadomość, że Gdańsk jest w jakiejś mierze symbolem wielkości dawnej Rzeczpospolitej – dodaje.
![Okładka książki Jacka Friedricha "Walka obrazów. Przedstawienia wobec idei w Wolnym Mieście Gdańsku"](http://static.prsa.pl/images/ba98750c-15b2-4239-9e7a-64a8e50125fb.jpg)
Jacka Friedricha interesują nie tylko obrazy malarskie czy graficzne, rzeźba i architektura, ale także pocztówki i znaczki pocztowe, banknoty, numizmaty, odznaki, druki urzędowe, plakaty, fotografie prasowe, ilustracje w książkach i czasopismach, wreszcie – co w Gdańsku szczególnie ważne – konserwacja i restauracja zabytków. Przypatruje się również tym dziedzinom, które nie wytwarzają wizualnych przedmiotów, ale konstruują ich interpretacje, a więc: historiografii, krytyce, popularyzacji.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Jacek Friedrich (historyk sztuki)
Data emisji: 19.04.2018
Godzina emisji: 21.08
kh/kw