Wolne Miasto Gdańsk i walka dzieł sztuki z polityką

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wolne Miasto Gdańsk i walka dzieł sztuki z polityką
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Nahlik

– Polska z Gdańskiem zawsze miała problem – mówi w "Klubie Trójki" Jacek Friedrich, autor książki "Walka obrazów. Przedstawienia wobec idei w Wolnym Mieście Gdańsku". 

Posłuchaj

Wolne Miasto Gdańsk i walka dzieł sztuki z polityką (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Jest to książka o tym, w jaki sposób dzieła sztuki czy – szerzej – wytwory kultury wizualnej brały udział w walce ideowej, ideologicznej, a nawet wprost politycznej w Wolnym Mieście Gdańsku. Z jednej strony walkę tę prowadzono na froncie polsko-niemieckiego sporu o narodową tożsamość, a w konsekwencji państwową przynależność Gdańska. Z drugiej – na froncie wewnątrzniemieckiego sporu tradycjonalistów z modernistami.

– Gdańsk był częścią I RP i pod wieloma względami jest to niepodważalne, na przykład w sensie politycznym czy więzi gospodarczych, ale Gdańsk był miastem etnicznie niemieckim już od średniowiecza  zaznacza gość Trójki. – Miasto to było w XIX wieku mitem dla Polaków, z jednej strony odległym, a z drugiej miłym sercu. Gdańsk był obcy, a jednocześnie istniała głęboko zakorzeniona świadomość, że Gdańsk jest w jakiejś mierze symbolem wielkości dawnej Rzeczpospolitej – dodaje. 

Okładka książki Jacka Friedricha "Walka obrazów. Przedstawienia wobec idei w Wolnym Mieście Gdańsku" Okładka książki Jacka Friedricha "Walka obrazów. Przedstawienia wobec idei w Wolnym Mieście Gdańsku"

Jacka Friedricha interesują nie tylko obrazy malarskie czy graficzne, rzeźba i architektura, ale także pocztówki i znaczki pocztowe, banknoty, numizmaty, odznaki, druki urzędowe, plakaty, fotografie prasowe, ilustracje w książkach i czasopismach, wreszcie – co w Gdańsku szczególnie ważne – konserwacja i restauracja zabytków. Przypatruje się również tym dziedzinom, które nie wytwarzają wizualnych przedmiotów, ale konstruują ich interpretacje, a więc: historiografii, krytyce, popularyzacji.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Jacek Friedrich (historyk sztuki)
Data emisji: 19.04.2018
Godzina emisji: 21.08

kh/kw

Polecane