Prof. Jerzy Eisler: to najbardziej osobista z moich książek

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prof. Jerzy Eisler: to najbardziej osobista z moich książek
Warszawa, 12.10.2017. Dyrektor warszawskiego oddziału IPN prof. Jerzy Eisler podczas rozpoczęcia międzynarodowej konferencji naukowej "W drodze do władzy – struktury komunistyczne realizujące politykę Rosji Sowieckiej i ZSRR wobec Polski (1917-1945)"Foto: Rafał Guz/PAP

"Czterdzieści pięć lat, które wstrząsnęły Polską" to próba opowiedzenia historii PRL w jednej książce. Tego zadania podjął się prof. Jerzy Eisler.

Posłuchaj

Prof. Jerzy Eisler o swojej książce "Czterdzieści pięć lat, które wstrząsnęły Polską" (Historie jak z książki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Prof. Jerzy Eisler jest autorem licznych publikacji o tematyce historycznej. Jego specjalnością jest okres PRL, który bada również jako pracownik IPN. "Czterdzieści pięć lat, które wstrząsnęły Polską" to jego najnowsza i zarazem najtrudniejsza z dotychczasowych publikacji. 

"Czterdzieści pięć lat, które wstrząsnęły Polską" prof. Jerzego Eislera/mat. prasowe "Czterdzieści pięć lat, które wstrząsnęły Polską" prof. Jerzego Eislera/mat. prasowe

– Przede wszystkim miałem przyjemność być jednym z pierwszych, który napisał i wydał w 1992 roku "Zarys dziejów politycznych Polski 1944-1989". Wciąż spotykam ludzi, którzy mówią mi, że czytali tę książkę, co jest bardzo miłe. Minęło jednak 25 lat moich badań nad PRL i pojawił się pomysł, by zrobić mocno rozbudowane, potrojone trzecie wydanie tamtego tytułu. Tu włączyli się moi młodsi koledzy i przekonali mnie takim argumentem: na rynku w tej chwili jest kilka bardzo dobry, wybitnych syntez historii powojennej Polski. Nie ma sensu, tłumaczyli mi, pisać kolejnej i ścigać się na tym dość ograniczonym polu. Zasugerowali mi, że dla grupy czytelników ważniejsze jest, jak ja widzę te sprawy po latach badań, jak oceniam pewne postacie i jak widzę dziedzictwo PRL. Z początku myślałem, że nie podołam temu wyzwaniu, bo jest to niezwykle trudne, ale podołałem i powstała chyba najbardziej osobista z moich książek – opowiada prof. Jerzy Eisler.

Co było najtrudniejsze dla prof. Eislera w pracach nad tą książką?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której ponadto:

  • "Też przeczytajcie": "Dom umarłych" Daniel Beer i nowy biuletyn IPN (Filip Gańczak)
  • felieton prof. Michała Kopczyńskiego o elektromobilności
  • publicystyka Ignacego Daszyńskiego

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: prof. Jerzy Eisler (historyk)
Data emisji: 16.04.2018 
Godzina emisji: 23.07

ml/mk

Polecane