Pierwszy wielki zryw narodowy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pierwszy wielki zryw narodowy?
"Konfederacja barska" - reprodukcja obrazu Józefa Brandta. Foto: Topory/Wikimedia Commons/domena publicznaFoto: Józef Brandt [Public domain], via Wikimedia Commons

Czy konfederacja barska była pierwszym powstaniem narodowym? A może tylko bezsensowną wojną domową?

Posłuchaj

Jak ważna dla historii Polski była Konfederacja Barska? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Piłsudski w Mińsku 1200.jpg
Józef Piłsudski i jego droga do walki o wolność Polski

Dlaczego trwała aż cztery lata? Za co wielbili ja romantycy? Dlaczego pieśń konfederatów jest tak popularna, a jej bohaterowie popadli w zapomnienie? 

– Warto pamiętać o tym, że Konfederacja Barska to wydarzenie historyczne, ale też pewna inspiracja, zwłaszcza dla polskich pisarzy, poetów epoki romantyzmu. Słowacki i Mickiewicz są w tym bardzo głęboko osadzeni, ale również Wincenty Pol i wielu innych pisarzy tej epoki bardzo inspiruje się konfederacją. W polskiej kulturze to są mesjanizmu, czyli specjalnego stosunku do łączenia niepodległości z chrześcijaństwem – opowiada Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski. 

– W konfederacji dokonują się nieprawdopodobne zmiany w pojmowaniu wolności, niepodległości. Tego, kto jest naszym prawdziwym wrogiem – dodaje prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz. 

Jak był przebieg konfederacji barskiej? Co znaczyła dla Polaków? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Legutko
Goście: prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz (znawczyni historii XVIII wieku), Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski)
Godzina emisji: 21.09

kw/mk

Polecane