Wielkanoc jak z książki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wielkanoc jak z książki
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ MilousSK

W tym szczególnym dniu, w Niedzielę Wielkanocną, Marek Stremecki poprowadził równie szczególne wydanie audycji "Historie jak z książki".

Posłuchaj

Jak wyglądała Wielkanoc w przeszłości? (Historie jak z książki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Wielkanoc to czas, w którym wspominamy wydarzenia z Palestyny sprzed dwóch tysięcy lat. Jak wyglądał wówczas ten region?

– Jestem historykiem starożytności. Uważam, że im dawniejsza epoka, tym większe wyzwanie dla naukowca takiego jak ja. Mamy mało źródeł i próby zrozumienia tego, jak wyglądało społeczeństwo tysiące lat temu, są fascynujące. Mówienie na temat Palestyny z czasów Chrystusa należy zacząć od krytyki źródeł. To, co mamy z tamtych czasów, jest średnio wiarygodne. Mamy wersję ewangeliczną, która była spisana znacznie później i to przez i dla wspólnot, które są zdefiniowane jako chrześcijańskie. W związku z tym ich punkt widzenia i rekonstrukcja wydarzeń są nakierowane na podkreślenie celowości sądu i śmierci Jezusa, aby do tego kosmicznego wydarzenia doszło – mówi dr Łukasz Niesiołowski-Spanò.

Wielkanoc, oprócz najważniejszego elementu duchowego, kojarzy się też z jedzeniem. – Najstarsze opisy stołu wielkanocnego to XVI i XVII wiek. Były to stoły bardzo bogate, jak u Jana III Sobieskiego czy u Sapiehów. Zachowały się źródła i wiadomo, co na tych stołach było: głównie ciasta i mięsa – opowiada Jacek Komuda, autor powieści historycznych.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której nie zabrakło propozycji książkowych przygotowanych przez Gabrielę Darmetko.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: dr Łukasz Niesiołowski-Spanò (historyk starożytności, PAN, Instytut Historyczny UW), Jacek Komuda (pisarz), Gabriela Darmetko (dziennikarka Trójki)
Data emisji: 1.04.2018 
Godzina emisji: 12.09

ml/mk

Polecane