Wielkanoc w Jerozolimie 2000 lat później
W Wielki Czwartek myśli wszystkich chrześcijan wędrują do Jerozolimy, gdzie rozegrały się wydarzenia, które zmieniły losy świata.
Jerozolima
Foto: Rostislav Ageev/Shutterstock.com
W czwartkowej audycji, korzystając z magii radia, przenieśliśmy się w czasie i przestrzeni do historycznych miejsc związanych z męką Jezusa Chrystusa.
– Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Niedziela Zmartwychwstania są w Jerozolimie świętowane na różne sposoby. Gdy będąc tam w czasie Wielkanocy spojrzymy w niebo, naszym oczom ukaże się Księżyc w pełni. Jest to moment historycznie uzasadniony, żeby świętować mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, które wydarzyły się właśnie w pierwszą wiosenną pełnię Księżyca. Mamy więc historyczne i astronomiczne odniesienie do tego wydarzenia – mówi Ryszard Montusiewicz, były korespondent Radia Watykańskiego i Polskiego Radia, który wiele lat spędził w Izraelu.
– W Ziemi Świętej są różne miejsca powiązane z wydarzeniami sprzed dwóch tysięcy lat. Są takie, co do których mamy pewność, że wydarzyły się tam konkretne rzeczy. Są takie, gdzie prawdopodobnie tak się stało. I są te nieprawdopodobne. Te ostatnie to miejsca, gdzie mimo braku potwierdzenia, prowadza się turystów. Nie znamy pewnych lokalizacji w Nazarecie. Domyślamy się, gdzie był dom Świętej Rodziny, dom Marii Magdaleny. Trudno dziś w sposób dokładny wytyczyć trasę Drogi Krzyżowej. Pewne miejsca są uznawane ze względu na tradycje. Są różne przekazy historyczne, które pomagają nam ustalić lokalizację np. Grobu Pańskiego – tłumaczą goście audycji. – Pewna logika i oparcie o Pismo Święte podpowiadają, że grób, który Józef z Arymatei oddał Jezusowi, jest niedaleko Golgoty, więc to wszystko się ze sobą pokrywa, wskazując konkretne miejsca – dodaje ks. Radosław Glimasiński.
Wielkanoc jest obchodzona zgoła inaczej w Jerozolimie niż w Polsce. Na czym polegają owe różnice? Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Legutko
Goście: Ryszard Montusiewicz (wieloletni korespondent Radia Watykańskiego i Polskiego Radia w Izraelu), ks. Radosław Glimasiński (członek zgromadzenia Zmartwychwstańców)
Data emisji: 29.03.2018
Godzina emisji: 21.09
ml/mk