Śpiewanie "Sto lat" wkrótce będzie nietaktem?
2018-02-27, 13:02 | aktualizacja 2018-02-27, 22:02
Szansa, by dziecko urodzone w którymś z krajów wysoko rozwiniętych w 1914 roku dożyło setki, wynosiła jeden procent. Dziś? Pięćdziesiąt!
Posłuchaj
– To może brzmieć jak science fiction, ale takie są prognozy demograficzne poparte trendami, które są obserwowane od dziesięcioleci. Pokazują one, że kolejne generacje mają coraz większe szanse na długie życie. Coraz większa część populacji, dzięki postępom medycyny, będzie miała szansę dożyć sędziwego wieku – mówi w "Klubie Trójki" dr Paweł Strzelecki ze Szkoły Głównej Handlowej.
Dłuższe życie nie będzie przypominać tego, które znamy. Będzie w nim więcej miejsca na poszukiwania, budowanie przyjaźni i miłości, zdobywanie nowych doświadczeń i wiedzy. Do stuletniego życia warto jednak się przygotować, o czym piszą Lynda Gratton i Andrew Scott w książce "100-letnie życie. Codzienność i praca w erze długowieczności".
– To, co podoba mi się w tej książce, to takie "ujęcie byka za rogi". Pokazanie: "zobaczcie, trendy demograficzne pokazują, że ludzie zapewne będą żyli dłużeję. Zastanówmy się, co można zrobić, aby przeżywać je szczęśliwie i jak najwięcej z niego wynosić – podkreśla rozmówca Dariusza Bugalskiego.
Perspektywa stuletniego życia wymaga przygotowania i zmian nie tylko na poziomie indywidualnym. Zmienią się relacje i związki. Epoka długowieczności wymusi zmiany rynku pracy i jej modeli, biznesu, czasu wolnego, edukacji, polityki emerytalnej, polityk społecznych… Na czym one mogą i powinny polegać? Czy to dłuższe życie będzie zdrowsze? Czy powszechnie obowiązujący trójetapowy model: edukacja-praca-emerytura odejdzie do przeszłości?
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: dr Paweł Strzelecki (Szkoła Główna Handlowa)
Data emisji: 26.02.2018
Godzina emisji: 21.09
kh/gs