Rzecznik rządu: dialog między Polską i Izraelem trwa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rzecznik rządu: dialog między Polską i Izraelem trwa
Joanna KopcińskaFoto: Trójka

– W ostatniej rozmowie premierów obu państw ustalono, że do pracy przystępują grupy robocze. Polski zespół jest gotowy, czekamy na inicjatywę Izraela – powiedziała w "Salonie politycznym Trójki" Joanna Kopcińska.

Posłuchaj

Joanna Kopcińska o potrzebie dialogu między Polską a Izraelem (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Joanna Kopcińska zaznaczyła w radiowej Trójce, że premier Benjamin Netanjahu dał "sygnał do pracy" i podkreślił, że grupy robocze to "najlepsza płaszczyzna do wypracowania jednolitego, spójnego stanowiska Polski i Izraela". – Grupy robocze są dwie, ale gdy podejmą pracę, będą się i tak mieszać, bo ważna jest wymiana myśli i słów, wyjaśnienie wątpliwości, które narosły wokół ustawy o IPN – podkreśliła rzecznik rządu.

Zobacz internetowy serwis edukacyjno–społeczny Polskiego Radia – GermanDeathCamps.info >>>

Joanna Kopcińska przypomniała, że premier Mateusz Morawiecki ubolewał nad wielkimi stratami, które Polska poniosła w trakcie II wojny światowej, "gdzie straciliśmy obywateli, również pochodzenia żydowskiego". Zaznaczyła przy tym, że szef polskiego rządu nigdy nie negował Holokaustu i "nigdy nie wychodził poza definicję, kto jest jego sprawcą".

– W każdym narodzie, w każdej grupie byli ludzie, którzy sprawiali ból i odbierali życie innym. Żeby wyjaśnić i dojść do prawdy, trzeba dotykać również najtrudniejszych tematów – przyznała. Dodała przy tym, że tylko w naszym kraju Niemcy karali śmiercią za ratowanie Żydów i tylko polskie państwo podziemne nakładało taką samą karę na tych, którzy tych ludzi wydawali okupantowi.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" "Śniadanie w Trójce".

Joanna Kopcińska poinformowała również, że powstał zespół do walki z przejawami faszyzmu i innych ideologii totalitarnych. W jego skład wchodzą przedstawiciele resortów m.in. kultury, sprawiedliwości oraz przedstawiciele prokuratora i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Rzeczniczka zaznaczyła, że chodzi o urzędy, które mogą mieć swój udział w przeglądzie obowiązujących przepisów prawnych "tak, aby wypracować najlepsze rozwiązania, które będzie można stosować w praktyce".

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Joanna Kopcińska (rzecznik prasowa rządu)
Data emisji: 20.02.2018
Godzina emisji: 8.14

pp/ml

Polecane