Czy prezydent powinien podpisać nowelizację ustawy o IPN? Komentatorzy podzieleni

Od tygodnia trwa spór polsko-izraelski, którego powodem jest przegłosowana przez Sejm, a także przez Senat, nowelizacja ustawy o IPN. Zakłada ona m.in. kary za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez niemiecki reżim nazistowski w czasie II wojny światowej. O sprawie mówili goście "Pulsu Trójki".

Czy prezydent powinien podpisać nowelizację ustawy o IPN? Komentatorzy podzieleni

Obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau

Foto: Shutterstock/CL-Medien

Elżbieta Rybarska i Jan Wojciech Piekarski o nowelizacji ustawie o IPN (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Elżbieta Rybarska, prezes Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych, jest zdania, że prezydent powinien podpisać nowelizację ustawy o IPN.

– Ani kroku w tył. Jesteśmy depozytariuszami ostatnich świadków i tych rodzin, które najbardziej ucierpiały w czasie II wojny światowej. Nie wypominamy naszym przyjaciołom żydowskim tego, co się stało również z ich strony, jak naród polski ucierpiał. Przypominam, że nie tylko z naszej strony byli szmalcownicy, więc nie licytujmy się, kto ucierpiał bardziej – podkreśliła gość Trójki.

Z kolei Jan Wojciech Piekarski, były ambasador w Izraelu, uważa, że prezydent powinien wstrzymać się z podpisaniem nowelizacji, chociażby do czasu spotkania zespołów ds. dialogu prawno-historycznego. W jego opinii obie strony powinny wymienić swoje poglądy w tym temacie.

– Jeszcze raz trzeba poruszyć kwestie aspektów prawnych, jakie prawne zastrzeżenia podnosi druga strona. Te zastrzeżenia ma nie tylko strona izraelska – dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Łukasz Karusta
Goście: Elżbieta Rybarska (prezes Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych) i Jan Wojciech Piekarski (były ambasador w Izraelu)
Data emisji: 2.02.2018
Godzina emisji: 17.45

mr/ml

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.