Skąd bierze się popularność Ryszarda Kapuścińskiego?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

23 stycznia mineła 11. rocznica śmierci wybitnego polskiego reportażysty. Jego dzieła nadal są czytane na całym świecie, np. w Meksyku, Kanadzie czy we Włoszech. Gdzie tkwi siła tej wielkiej popularności?

Posłuchaj

Skąd bierze się popularność Ryszarda Kapuścińskiego? (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Ryszard Kapuściński to wręcz legenda polskiego reportażu. Obok Stanisława Lema jest najczęściej tłumaczonym polskim autorem. Kilka tygodni temu odbył się II Festiwal Natura Kultura Media im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jednym z zaproszonych gości był reporter z Włoch Paolo Rumiz, który nie ukrywa, że Kapuściński był dla niego największym autorytetem. 

– Jedną z rzeczy, których mnie nauczył był fakt, że nie trzeba przeprowadzać wywiadów. Pokaż siebie, a ludzie zaczną opowiadać swoje historie. Dziennikarz musi słuchać ludzi, nie zadawać pytania, ale po prostu słuchać – mówi o spotkaniu z Ryszardem Kapuścińskim, Paolo Rumiz. 

Polak za życia otrzymał dziesiątki nagród za swoje publikacje. Zdobywał je nie tylko w Polsce, ale i na wielu prestiżowych zagranicznych uniwersytetach. Do dziś jego książki są inspiracją dla młodych dziennikarzy, a z pewnością tak również będzie w przyszłości. 

Jak wyglądała praca Ryszarda Kapuścińskiego? Jak wspominają go jego uczniowie, miłośnicy twórczości i inni dziennikarze? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Żył jak pisał"
Autorka reportażu: Antoni Rokicki
Data emisji: 23.01.2018
Godzina emisji: 18.15

kw

Polecane