Skąd bierze się popularność Ryszarda Kapuścińskiego?
2018-01-23, 08:01 | aktualizacja 2018-01-24, 10:01
23 stycznia mineła 11. rocznica śmierci wybitnego polskiego reportażysty. Jego dzieła nadal są czytane na całym świecie, np. w Meksyku, Kanadzie czy we Włoszech. Gdzie tkwi siła tej wielkiej popularności?
Posłuchaj
Ryszard Kapuściński to wręcz legenda polskiego reportażu. Obok Stanisława Lema jest najczęściej tłumaczonym polskim autorem. Kilka tygodni temu odbył się II Festiwal Natura Kultura Media im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jednym z zaproszonych gości był reporter z Włoch Paolo Rumiz, który nie ukrywa, że Kapuściński był dla niego największym autorytetem.
– Jedną z rzeczy, których mnie nauczył był fakt, że nie trzeba przeprowadzać wywiadów. Pokaż siebie, a ludzie zaczną opowiadać swoje historie. Dziennikarz musi słuchać ludzi, nie zadawać pytania, ale po prostu słuchać – mówi o spotkaniu z Ryszardem Kapuścińskim, Paolo Rumiz.
Polak za życia otrzymał dziesiątki nagród za swoje publikacje. Zdobywał je nie tylko w Polsce, ale i na wielu prestiżowych zagranicznych uniwersytetach. Do dziś jego książki są inspiracją dla młodych dziennikarzy, a z pewnością tak również będzie w przyszłości.
Jak wyglądała praca Ryszarda Kapuścińskiego? Jak wspominają go jego uczniowie, miłośnicy twórczości i inni dziennikarze? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.
***
Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>
***
Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Żył jak pisał"
Autorka reportażu: Antoni Rokicki
Data emisji: 23.01.2018
Godzina emisji: 18.15
kw