Trójka|Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Minister Edukacji: Chcemy uwolnić szkoły od barier
2018-01-22, 18:01 | aktualizacja 2018-01-23, 07:01
Od 1 września 2017 roku szkoły zawodowe zostały przekształcone w szkoły branżowe. Jakie jeszcze zmiany czekają uczniów i szkoły?
Posłuchaj
Na rynku pracy brakuje osób z wykształceniem zawodowym. Brak hydraulików czy spawaczy jest szczególnie odczuwalny. Z drugiej strony, aż 40% osób po tzw. "zawodówce" jest na bezrobociu. Celem Ministerstwa Edukacji Narodowej jest wprowadzenie zmian w dotychczasowym sposobie kształcenia. Po przekształceniu nazw ze szkół zawodowych na szkoły branżowe, przyszedł czas na kolejne.
- Tydzień temu powstało w powiecie zgorzeleckim pięć klas patronackich. Pracodawcy są w szkołach i współtworzą kształcenie zawodowe. Przede wszystkim stworzyliśmy i dalej pracujemy nad stworzeniem podstaw programów dla konkretnych zawodów - mówi Marzena Machałek, Wiceminister Edukacji Narodowej.
Przedstawiciele przedsiębiorstw zwracają szczególną uwagę na potrzebę komunikacji pomiędzy uczącymi, a osobami odpowiedzialnymi za przedsiębiorstwa w celu stworzenia nowej metodologii nauczania.
- Brakuje w firmach ludzki, którzy wiedzieliby jak takie programy kształcenia tworzyć. One muszą być zgodne z metodologia. Muszą być dobre jakościowo, muszą kształcić bardzo szeroko – komentuje Jakub Gotarek z Konfederacja Lewiatan
Więcej nowych pomysłów na poprawę jakości wykształcenia zawodowego w materiale.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Autor materiału reporterskiego: Paulina Kozion
Data emisji: 22.01.2018
Godziny emisji: 16.38
wk/ml