Czy mamy w Polsce problem z ksenofobią i rasizmem?
Rasistowskie i ksenofobiczne hasła na Marszu Niepodległości, ataki na obcokrajowców – ostatnio taki obraz idzie z Polski w świat. Czy słusznie? O tym mówili goście "Pulsu Trójki".
Zdjęcie ilustracyjne
Foto: Africa Studio/shutterstock.com
Marcin Sośniak (Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich) tłumaczył, że przestępczość o podłożu ksenofobicznym i rasistowskim rośnie od 2004 roku, ale ostatnio zmienia się jej struktura. Jak mówił, na pierwszym miejscu wśród ofiar przemocy są muzułmanie.
– To pokazuje, że prawdopodobnie rosnąca skala tego typu przestępczości jest poniekąd umotywowana debatą, która toczy się wokół kryzysu migracyjnego – podkreślił gość Trójki.
Z kolei Tomasz Wróblewski (prezes Warsaw Enterprise Institute) stwierdził, że musimy sprzeciwiać się mowie nienawiści, ale rodzi się pytanie, jak na nią reagować.
– Część z haseł na Marszu Niepodległości nie miała większego sensu, a niektóre same sobie zaprzeczały: były przeciwko kapitalizmowi, socjalizmowi, komunie. Odniosłem wrażenie, że głosili je ludzie niedojrzali intelektualnie. Jak na to reagować? To raczej kwestia dla psychologa – uważa Tomasz Wróblewski.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Łukasz Karusta
Goście: Marcin Sośniak (Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich) i Tomasz Wróblewski (prezes Warsaw Enterprise Institute)
Data emisji: 28.11.2017
Godzina emisji: 17.45
mr/mk