Adolf Hitler – socjalista czy wzór konserwatysty?
2017-10-02, 00:10 | aktualizacja 2017-10-03, 22:10
Adolf Hitler i narodowosocjalistyczna III Rzesza w powszechnej świadomości funkcjonują jako modelowy przykład prawicy. Jak tłumaczył Piotr Zychowicz, takie twierdzenie nie może być dalsze od prawdy.
Posłuchaj
– W ciągu ostatnich 50 lat pewne wpływowe środowiska intelektualne, za pośrednictwem filmów, artykułów, książek, wbiły do głów społeczeństwa na całym świecie, że narodowy socjalizm to była prawica, a Hitler był konserwatystą. Problem polega na tym, że to była nieprawda. Ideologia, którą stworzył Hitler, była rewolucyjna, miała niszczyć konserwatywny ład i zastępować go nowym socjalistycznym – opowiadał Piotr Zychowicz.
Hitler nienawidził konserwatyzmu, denerwowali go starzy pruscy generałowie, monarchiści z czasów Habsburgów i Hohenzollernów. Co ciekawe, jego światopogląd był bardzo bliski… sowieckim komunistom. Do tego stopnia, że formalnie członkowie NSDAP tytułowali się "towarzyszami".
Adolf Hitler był zbrodniarzem, jednym z największych w XX wieku – to nie ulega wątpliwości. Jednak jak wiele wiemy o nim i jego nazistowskim reżimie? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.
Poza tym w audycji:
- prof. Michał Kopczyński o małżeństwie z przymusu cara Aleksandra III z księżną duńską Dagmarą – Marią Fiodorowną;
- rekomendacja książki "Narodziny potęgi. Wszystkie podboje Bolesława Chrobrego" Michaela Morysa-Twarowskiego;
- historyk Grzegorz Rutkowski poleca książkę "Historie świętokrzyskie. Z kronik parafialnych Tarczka i Wzdołu";
- listy Józefa Piłsudskiego.
***
Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Piotr Zychowicz (autor książki "Niemcy")
Data emisji: 2.10.2017
Godzina emisji: 23.08
ml/gs