Odkrycie na Krecie. Kiedy postawiliśmy pierwszy krok?
- Nie można pomylić ludzkiej stopy z odciskami wilka, dzika czy małpy. W odkrytych na Krecie śladach nie widać prymitywnej budowy, a pięknie eksponowaną dwunożność o wyprostowanej postawie ciała, charakterystycznej dla człowieka - mówi dr Gerard Gierliński.
Najstarsze z dotychczas opisanych ślady dwunożnych homininów odkrył na Krecie międzynarodowy zespół badaczy pod kierunkiem polskiego paleontologa. Ich wiek szacowany jest na 5,7 mln lat
Foto: Gerard Gierliński/Państwowy Instytut Geologiczny
Polski paleontolog dokonał niezwykłego odkrycia praludzkich śladów na Krecie. Dotychczas najstarsze ślady praludzkie, znalezione w Afryce, oceniane były na ok. 3,7 mln lat. Te odkryte przez dra Gerarda Gierlińskiego są o ok. dwa miliony lat starsze i zmuszają do refleksji nad historią ludzkości i do myślenia o tym, skąd tak naprawdę się wywodzimy.
- Odkryliśmy trzy ścieżki śladów, łącznie ok. 50 sztuk. Są bardzo dobrze zachowane na powierzchni około 100 metrów kwadratowych w Trachilos na Krecie. Co ciekawe, znajdują się one w miejscu eksponowanym, na publicznej plaży, odwiedzanej tłumnie przez turystów. Ja też trafiłem tam jako turysta na wakacjach - opowiada wybitny paleontolog.
Jaka jest historia śladów w Trachilos? Kto je pozostawił? Jak zmieniają nasze spojrzenie na historię ludzkości? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.
Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: dr Gerard Gierliński (paleontolog z Państwowego Instytutu Geologicznego)
Data emisji: 11.09.2017
Godzina emisji: 21.06
sm/mk