Jak przywrócić nam place? O zagadkach polskich miast
2017-08-22, 01:08 | aktualizacja 2017-08-23, 17:08
- Place powinny być przestrzenią, w której jako mieszkańcy możemy wyrażać nasze emocje - mówi Bogna Świątkowska z fundacji Bęc Zmiana.
Posłuchaj
Zdaniem architekta Jakuba Snopka, istotą placu jest to, że stanowi on miejsce, gdzie ludzie przychodzą, by być razem. Skrajnie odmienną formą jest wykorzystanie placu do aktów terroryzm i wszelkiego rodzaju ataków wymierzonych w duże skupiska ludzkie. - Podstawowa funkcja placu jest taka, by w miastach, gdzie ludzie mieszkają tuż obok siebie, w miejscach o dużym zagęszczeniu, wszyscy mogli być razem i zajmować się bardzo różnymi rzeczami - opowiada urbanista.
Warto przy tej okazji zastanowić się nad funkcją, jaką pełnią place. W Warszawie na przykład, jak dodaje Bogna Świątkowska, służą głównie samochodom i są węzłami komunikacyjnymi. - To stoi w sprzeczności z tym, o czym mówił Jakub Snopka, bo przestają być miejscami spotkań. Jak o tym pisał Wolfgang Goethe, stadiony były nie tylko miejscem obserwowania widowisk i spektakli, ale także służyły temu, by popatrzeć na to, jaką mamy siłę - podkreśla szefowa fundacji Bęc Zmiana.
Jak można odzyskać place i przybliżyć je do ludzi? O tym rozmawiamy w audycji. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.
Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Bogna Świątkowska (fundacja Bęc Zmiana), Małgorzata Kuciewicz (architekt), Jakub Snopek (architekt, urbanista i badacz architektury)
Data emisji: 21.08.2017
Godzina emisji: 21.08
sm/mk